10 powodów, żeby odwiedzić Tatralandię

Największy na Słowacji aquapark – Tatralandia pod Liptowskim Mikulaszem to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków odpoczywających na Liptowie.

 

W długie weekendy, majowe i czerwcowe, w letnie wakacje, trudno znaleźć,, zarówno na parkingu aquaparku, jak i wioski domków wakacyjnych samochód z inną niż polską rejestracją. Tatralandia mogłaby spokojnie nazywać się Polandia.

Fakt, że kompleks termalnych basenów odwiedzany jest zima wydaje się normalny i logiczny. Cóż bowiem może być przyjemniejszego po calym dniu na nartach od sauny lub kąpieli w gorącej wodzie? Ale latem jechać do termalnego aquaparku? Przedstawiamy 10 powodów, dlaczego warto:

1. Położenie

Tatralandia jest położona zaledwie 50 kilometrów od przejścia granicznego w Chyżnem, 450 km od Warszawy. Po przekroczeniu przejścia granicznego w Chyżnem, kierując się drogą nr 59 (E77), w Podbielu skręcamy w lewo na drogę 548 i jedziemy nią w kierunku Liptovskyego Trnovca przez Habovkę i Zuberec. Dalej kierujemy się do Liptovskiego Mikulasa, Tatralandię zobaczymy po lewej stronie (GPS: AQUAPARK N49°06.329 E19°34.240).

2. Liczba basenów

Tatralandia to 10 basenów całorocznych (Thermal Pool, White Lagoon, Bubble Pool, Paradise Pool, Tropical Pool, Snorkeling Pool, Ocean, Dziecięcy Basen Piratów, Niagara Pool, Tower Pool) – w tym dwa odkryte; 4 baseny letnie (Pool 21 atractions, Amazonia, Swimming Pool, Raftaria Pool). Łączna powierzchnia basenów wynosi 3120,22 metra kwadratowego.

Jeden z basenów wewnętrznych.

3.Liczba zjeżdżalni

W Tatrlandii znajduje się 6 zjeżdżalni całorocznych (Tornado – 101 metrów długości, Rapido – 97 m, Monkey Slide – 100 m, Jungle Raft – 87 m, Black and White – 72 m, Wood Splash – dla małych dzieci) oraz 21 letnich (Trio – 120 m, Boomerang Raft Tramp – 63 m, Crazy River – 115 m, Rollercoaster – 104 m, Triple Splash – 42 m, Double Bubble – 42 m, Free Fall – 35 m, Double Fall – 41 m, Amakonda – 146 m, Twister – 45 m, Black Hole – 100 m, Kamikadze – 43 m, Niagara – 30 m, Banana Fun – 77 m, Black Magic – 62 m, Little Niagara – 4 m, Amazonia – dla małych dzieci, Sky Slide, Sun Slide, Fire Slide – wszystkie trzy dla maluchów).

4. Zakwaterowanie

Wioska wakacyjna Holiday Village dysponuje 101 różnego rodzaju domkami z 500  łóżkami. Na terenie jest plac zabaw, miejsca do grillowania, restauracja (można wykupić noclegi ze śniadaniami). Wioska sąsiaduje bezpośrednio z kompleksem basenowym, goście wchodzą przez osobną furtkę. Wszystkie domki mają do dyspozycji gości telewizor, aneks kuchenn i węzeł sanitarny oraz taras lub balkon.

5. Możliwość nauki surfingu

Kurs surfowania trwa krótko i nie jest skomplikowany. Instruktor wyjaśnia, gdzie jest spód deski, jak należy ja trzymać i w zasadzie od razu każe rzucać się plackiem (z deską pdo sobą) na wodę rwącą… do góry.

Pierwszym zadaniem kursanta jest utrzymanie się w pozycji „na śledzia”. Instruktor cały czas surfuje tuż obok. Kolejnym krokiem jest klęczenie na desce, potem klęczenie z rozpostartymi rękami. Wreszcie – surfowanie w pozycji stojącej.

Współautorka strony podczas nauki surfowania.

W Tatralandii są cztery tory do surfowania, można nastawić siłę wody odpowiednio do wagi (wielkości) surfującego. 20 minut kosztuje 8 euro. Instruktorzy są niezwykel uprzejmi, tolerancyjni i pomocni oraz wyrozumiali. Tak więc namiastka morskiego surfowania tuż za południową granicą.

6.Park rozrywki Tatrapolis

Tatrapolis powstał na powierzchni 1,6 ha na terenie byłego Fun Parku. Główne wejście znajduje się obok budynku Hurricane Factory, prowadzi przez 6,5-metrową bramę wykonaną z metalowych prętów. Miniatury wykonano niestety w różnych skalach, co uniemożliwia porównanie ich wielkości. Najważniejszym elementem parku są metalowe miniatury najsłynniejszych budowli świata. 13 miniatur budowli i jedną miniaturę kuli ziemskiej wykonał artysta – kowal, Vladimir Eperješi.

Fragment Tatrapolis

Na wszystkie rzeźby i miniatury zużył ok. 30 ton różnego rodzaju metalu, blach i rurek. Odgrywają one swoją poznawczą rolę – dzieci mogą poznać w jednym miejscu kilkanaście ważnych budowli świata. Wieża Eiffla (podświetlona wieczorami) wykonana została w skali 1:50, podobnie, jak wieża telewizyjna na Kamziku w Bratysławie. Krzywa wieża w Pizie ma metr średnicy i 3 metry wysokości i nachylenie taki, jak w rzeczywistości. Londyński Big Ben ma 3,5 metra, para drapaczy chmur Petronas Towers – 4,1 m. Ta ostatnia miniatura wykonana została w skali 1:100, podobnie jak tajwański Taipej, dubajski Burj al Arab i wieża telewizyjna CN Tower z Toronto (wysokość 5,5 metra). Statua Wolności waży 1,8 tony i ma wysokość 5 metrów, zaś budynek Opery w Sydney – 1,1 metra. Brukselski model Atomium Brusel ma 3,1 m a wiatrak holenderski – 3,5 metra.

Zwiedzający mogą również obejrzeć kuźnie i spróbować wykuć samodzielnie monetę (pod opieką kowala), przejechać się kolejką Tatrapolis Express, powariować w samochodzikach w Autodromie, wpaść do wody w łódce (Wodna strzała). Od 1 lipca w ramach jednego biletu będzie można zwiedzić Tatrapolis oraz ogrów żywych motyli w Liptov Arenie.

Jedna z atrakcji Tatrapolis.

7.Baza wypadowa w góry

Z Tatralandii blisko jest w Tatry Zachodnie i oczywiście w Niskie Tatry. Możemy z Jasnej wjechać kolejką gondolową na Chopok, przejść dalej na najwyższy szczyt – Dumbier). Możemuy w krótkim czasie dojechać do podnóża Tatr Zachodnich i wejść choćby na Baraniec.

8. Jaskinie

Kilkanaście minut jazdy samochodem lub autobusem dzieli nas od dwóch wielkiń jaskiń w Dolinie Demianowskiej: Jaskini Wolności i Jaskini Lodowej. Rzecz nie do opisania, zobaczyć trzeba koniecznie.

9. Tatralandia jest przyjazna dzieciom

Niektóre baseny są przeznczone tylko dla maluchów już chodzących, ale jeszcze nie pływajacych samodzielnie. Bezpłatnie udostępniane są różnego rodzaju udogodnienia do pływania – kóła, dmuchane zwierzątka itp. W budynku głównym nad basenami znajduje się strefa dziecięca z miękkimi materacami, lodówką, kuchenką, podgrzewaczem, przewijakiem, zabawkami. Przy restauracji w Holiday Village znajduje się pokój zabaw dla maluchów.

Jeden z basenów wewnętrznych.

10.Obsługa

W Tatralandii wszyscy są uśmiechnięci, chętni w pomocy, odpowiadający na najróżniejsze pytania. Większość rozumie po polsku. Poziom obśługi na najwyższym poziomie.

Tatralandia.sk/pl