7 perełek „Perły Zahoria”

Centrum Skalicy z kościołem św. Michała/fot. AG

Miasteczko Skalica określane mianem „perły Zahoria” – krainy między Małymi Karpatami a rzeką Morawą, leży ok. 60 kilometrów od Trnawy i ok. 90 kilometrów od Bratysławy. Starą część miasteczka można zwiedzić w kilka godzin. Przedstawiamy 7 miejsc, których nie wolno podczas spacery ominąć.

1. Wieża z widokiem

Na taras widokowy wspomnianej wieży kościoła św. Michała stojącego na Placu Wolności, wchodzimy po 121 schodkach. A na górze – nagroda za trud: widok całej Skalicy leżącej u naszych stóp oraz dużej części Zahoria. Najbliżej nas widać punkt 2. na naszej liście Dom Kultury.

Widok z wieży kościoła św. Michała/fot. AG

2. Dzieło mistrza architektury

Liczący 115 lat miejscowy Dom Kultury jest dziełem jednego z najsłynniejszych architektów słowackich – Dušan Jurkowič (1868 – 1947). Budynek odremontowano zarówno zewnątrz, jak wewnątrz i dzisiaj możemy oglądać oryginalne pomysły i wykończenia sprzed ponad stu lat według projektu Jurkovića. Charakterystyczne drewniane, ażurowe wykończenia patio, zdobioną drewnem salę teatralną, posadzki, drewniane elementy fasady. Ściany w największej Sali widowiskowej zdobią do dzisiaj naścienne malowidła autorstwa morawskich artystów: Josefa Uprku i Antoša Frolku.

Dom Kultury/fot. AG

3. Rotunda – kaplica i baszta

Okrągła, kamienna i zwieńczona czerwoną kopułą rotunda św. Jerzego była w XV wieku basztą w ciągu murów obronnych miasta. Górna część rotundy służyła od tej pory, jako strażnica, dolna zaś – jako kaplica.
W połowie lat 90-tych XX wieku odrestaurowano znajdujące się wewnątrz średniowieczne malowidła ścienne, przedstawiające Św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Rotunda św. Jerzego/fot. AG

4. Ślad żydowski

U podnóża rotundy, na stoku północno wschodniego wzgórza, znajdują się pozostałości cmentarza żydowskiego, jednego z dwóch istniejących niegdyś w Skalicy. Ten Mały cmentarzyk zachował się mniej więcej w 2/3 dawnej powierzchni.

fot. AG

5. Lodówka pod kalwarią

Na żółtym budynku „przyklejonym” do zbocza po drugiej stronie jezdni widnieje napis „Ledovna”. Lodownia, w której od początku zimy gromadzono lód, zbudowana była pod wzgórzem, na którym usytuowana jest Kalwaria Skalicka. Lód służył nie tylko browarnikom, ale masarzom, którzy przywozili mięso, by je składować w zimnym przedsionku piwnicy.

fot. AG

6. Drugi co do wielkości obraz ołtarzowy

Kościół jezuitów, stoi kilkadziesiąt metrów od rynku. Z oryginalnego wystroju do dzisiaj zachowały się freski w bocznej kaplicy Marii Panny, główny ołtarz oraz obraz na ołtarzu przedstawiający świętego Franciszka Ksawerego, patrona kościoła. Obraz o wymiarach 3,5 x 6,5 m jest drugim co do wielkości na Słowacji.

fot. AG

7. Trdelnik od franciszkanów

W klasztorze franciszkanów możemy spróbować najsławniejszego dania miasta – trdelnikika Kalickiego – ciasta przypominającego walec pusty w środku.
W tzw. ciemnej kuchni znajduje się pomieszczenie, w którym w sposób tradycyjny wypieka się trdelnik. Degustacja odbywa się w sali lub – jeśli pogoda pozwoli – w altanie na zewnątrz.

 

Słynny trdelnik ze Skalicy