Bachledka – jazda pod ścieżką nad drzewami

Trzy doliny na Słowacji: Bachledova Dolina, Jeziersko, Frankowa, to miejsca u naszych południowych sąsiadów warte odwiedzenia o każdej porze roku. Idealne dla rodzin jeżdżących na nartach. W samej Bachledowej Dolinie na stokach Spiskiej Magury jeździło się na nartach już od dawna. Potem zbudowano wyciąg krzesełkowy prowadzący z Jezierska, a niedawno dołączyła trzecia dolina – Frankowa. W ten sposób ośrodek Ski Bachledova to teraz trzy doliny połączone systemem wyciągów. Z Bachledowej Doliny na górę narciarzy wywozi kolejka gondolowa, z Jezierska – czteroosobowa kanapa. Oprócz nich znajduje się tutaj jeszcze sześć orczyków. Najdłuższe wyciągi to gondola i kanapa (odpowiednio: 1 5126 metrów długości i 850 m) oraz orczyk z Frankowej o długości kilometra. Górna stacja obu wyciągów krzesełkowych znajduje się na wysokości 1 160 metrów. Stąd też rozpościera się najpiękniejszy widok: na Tatry i Pieniny. W sumie wszystkie wyciągi w ciągu godziny mogą wywieźć na górę osiem tysięcy narciarzy.
Jedna z tras
  Do dyspozycji turystów jest 10 tras zjazdowych, od niebieskich do czarnych. Od strony Bachledowej znajdują się najłagodniejsze stoki i najłatwiejsze trasy. Najtrudniejsze czarne mają długość 650 i 950 metrów. Najkrótsza trasa ma długość 270 metrów, najdłuższa – 1 950 metrów. W sumie narciarze mają do dyspozycji ponad 11 kilometrów tras.
Na stoku.
  Dużo szybciej Już od tego sezonu narciarskiego tylko siedem minut trwa jazda kolejką gondolową na wierzchołek Spiskiej Magury w Bachledowej Dolinie na Słowacji. Nowe 10-osobowe wagoniki zastąpiły stary, 30-letni wyciąg krzesełkowy (trzyosobowa kanapa). Nowa kolejka jest poprowadzona dokładnie po trasie starego wyciągu. To dobra wiadomość nie tylko dla narciarzy, ale i dla wszystkich, którzy chcą przespacerować się szlakiem nad drzewami. Kolejka gondolowa przewozi 1 734 osoby na godzinę. Jazda poprzednim wyciągiem trwała 20-25 minut i była, zwłaszcza zimą, mniej komfortowa. Całkowita długość trasy kolejki to 1 518 metrów.
Kolejka gondolowa
  Największy tłok panuje na stokach prowadzących do Bachledowej, sama Bachledowa zresztą dysponuje największą z tych trzech miejscowości bazą noclegową. Tu na dole znajdują się też największe lokale gastronomiczne, wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska. Jeśli chodzi o bazę noclegową, to w Bachledowej do dyspozycji gości jest pięć tysięcy łóżek (plus miejsca w kwaterach prywatnych), zaś w Jeziersku – 200 łóżek.
Górna cześć trasy
  Między dwiema miejscowościami kursuje bezpłatny skibus. Do Bachledowej najłatwiej dojechać przez Jurgów lub Łysą Polaną – tuż za popularną wśród Polaków wsią Żdiar, skręcamy w lewo. Do Jezierska najłatwiej dojechać przez Niedzicę. Oczywiście stacja Ski Bachledova jest dobrym urozmaiceniem dla szusowania w Tatrach Wysokich, z Tatrzańskiej Łomnicy do Bachledowej Doliny jedzie się samochodem nieco ponad 20 minut, do Jezierska – ok 40 min. Jeśli ktoś nie tęskni za tłumami, lepiej nocować jest w Jeziersku, 300 metrów od wyciągu znajduje się pensjonat SkiJeziersko (z sauną i jacuzzi), a obok niego lodowisko. Spacer nad drzewami Drewniana ścieżka nad koronami świerków w ośrodku Bachledka Ski&Sun to prawdziwy przebój turystyczny ostatnich sezonów. Wytyczona na szczycie wzgórza (ponad górną stacją kolejki gondolowej) ścieżka ma długość 603 metrów i prowadzi lekkim zygzakiem od bramki biletowej do wieży widokowej. Po tej ostatniej idziemy podejściem-ślimakiem jeszcze kilka minut. W najwyższym miejscu drewniany szlak znajduje się na wysokości 24 metrów nad ziemią.
Szlak nad drzewami
  Na samej ścieżce rozmieszczono tablice, informujące jakie ptaki i zwierzęta żyją poniżej nas. Jest też kilka miejsc z „pułapkami”, tzw. punktów adrenaliny. To przeszkody wykonane z myślą głównie o dzieciach, ale przechodzą je wszyscy.
Tabliczki edukacyjne
  Są bezpieczne, ale urozmaicają spacer (obok można przejść normalną drogą). Najwięcej emocji jednak czeka nas na wieży widokowej. To siatka zawieszona nad „studnią” wieży. Stojąc na siatce mamy pod sobą 32 metry powietrza. Cenny biletów: Osoba dorosła – 9 euro, Dziecko (3-14 lat) – 7 euro, Bilet rodzinny (2+2) – 22 euro bachledka.sk www.chodnikkorunamistromov.sk www.penzionskijezersko.com
Na ścieżce nad drzewami
 
Wieża na końcu ścieżki nad drzewami
Widok na Tatry Bielskie