Będzie otwarty pałac Lubomirskich na zamku w Starej Lubowli

W tym roku na drugi etap rekonstrukcji pałacu Lubomirskich na zamku w Starej Lublowli. Władze województwa preszowskiego przeznaczyły ponad 690 tys. euro. Nowa ekspozycja ma być otwarta w 2020 roku.
Dalibor Mikulík, dyrektor muzeum w Starej Lubowli, powiedział: „Przenieśliśmy 449 tys. euro z zeszłorocznego budżetu. Nie mogliśmy ich wykorzystać, bo prace remontowe opóźniły się z powodu bardzo złej pogody.”
Większość pieniędzy zostanie przeznaczonych na prace konserwatorskie niezwykle bogatego zdobnictwa barokowego. W tym roku planowane jest zakończenie rekonstrukcji budynku pałacowego, wymiana podłóg, restauracja wnętrz, malowanie ścian, elewacje zewnętrzne, położenie tynków i nowy dach. Celem władz muzeum jest przywrócenie pałacowi jego pierwotnego wyglądu i funkcji. Mikulik podkreślił: „Wierzymy, że w tym roku nie napotkamy już na żadne trudności i w 2020 roku będziemy mogli udostępnić gościom nową ekspozycję składającą się z 11 komnat z pełnym wyposażeniem, jak to było przed wiekami. Będą zatem bardziej luksusowe i bogaciej urządzone od pozostałych sal zamkowych, komnaty, będzie spiżarnia, tzw. czarna kuchnia i wędzarnia.” Dyrektor muzeum wierzy, że otwarty pałac na zamku w Starej Lubowli stanie się szybko atrakcją dla turystów. Ludzie zwiedzający zamek czekali długo na to, co powstanie po rekonstrukcji, często pytali o termin zakończenia prac. Przy rekonstrukcji znaleziono monety z XVIII i XIX wieku, a także tzw. suchą toaletę, tzw. czarną kuchnię  i renesansowe zdobnictwo. Barokowy pałac był bogato zdobiony a Lubomirscy przy jego budowie wzorowali się na francuskich budowlach  To będzie zupełnie inny typ budowli niż pałac renesansowy, pałac gotycki czy baszta zamkowa. Na pierwszy etap rekonstrukcji władze województwa preszowskiego przeznaczyły 1,1mln euro. Więcej o zamku w Starej Lubowli: TUTAJ O sokołach na zamku w Starej Lubowli: TUTAJ a o replice regaliów królów polskich TUTAJ