Brama Michalska w Bratysławie

Wieża Michalska od strony centrum Bratysławy/fot. AG

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Starego Miasta w stolicy Słowacji. Jakbyśmy nie błądzili po starówce musimy trafić na ulicę Michalską a jej dominantą i jednym zakończeniem jest właśnie Brama Michalska.

Jest ona jedyną (z czterech) zachowaną do dzisiaj brama miejską. Mierzy 51 metrów wysokości a my możemy wejść na mieszczący się na szóstej kondygnacji taras widokowy. Już dla widoku z niego warto pokonać strome schodki.

Z jednej strony widać doskonale zamek bratysławski, bardziej w lewo – pylon Mostu SNP i charakterystyczny „talerz” restauracji UFO na jego szczycie; z drugiej zaś – dachy i wieże Starego Miasta. U naszych stóp wąwóz ulicy Michalskiej i przedbramie.

Żeby wędrówka na górę wieży nie była monotonna urządzona na poszczególnych piętrach Muzeum Broni i Fortyfikacji. Skromna ekspozycja, ale zgrabnie urządzona – broń wystawiona w jasnych gablotach. Oglądamy broń palną z różnych wieków, głównie pochodzącą z miejscowych warsztatów rusznikarskich oraz broń produkowaną przez wrogów.

Muzeum wewnątrz Wieży Michalskiej/fot. AG

Do Bramy Michalskiej dochodzimy albo przez kamienny most św. Michała (w dole po lewej strony znajduje się fragment dawnej fosy miejskiej) i barokowe przedramię albo do strony Michalskiej. Idąc od pierwszej ze wspomnianych stron warto uważnie patrzeć w dół – na chodniku znajduje się tablica poświęcona pierwszej czarownicy spalonej w Bratysławie.

W samy przejściu bramy na bruku widniej tzw. kilometr zerowy, od którego liczone są kilometrowe odległości do głównych miast słowackich i europejskich.

Wieża Michalska, Michalska 24
Muzeum czynne:
wt.–pt. 10.00–17.00, sb. i nd. 11.00–18.00;
Cena wstępu: Muzeum i wieża św. Michała – 4,50€

Widok na zamek bratysławski
Widok na ulicę Michalską/fot. AG
Zamek bratysławski – widok z Wieży Michalskiej/fot. AG
Widok na jeden z zaułków/fot. AG
Panorama dachów bratysławskich z Wieży Michalskiej/fot. AG
Ulica pod stopami wieży/fot. AG
Fragment ekspozycji muzealnej/fot. AG
Brama Michalska/fot. AG
Ulica Michalska i Brama Michalska/fot. AG
Brama Michalska/fot. AG