Bratysławski “Mieszczanin” – klasyka minibrowarów

Browar Mieszczański w Bratysławie/fot. AG

Mieszczanin (jak o browarze mówią mieszkańcy Bratysławy), to miejsce obowiązkowe na mapie piwoszy (i nie tylko) zwiedzających stolicę Słowacji.

Browar Mieszczański nie znajduje się przy żadnym z głównych deptaków Starego Miasta, zlokalizowany jest poza obrębem dawnych murów miejskich, przy ulicy Drevenej 8. Jednocześnie jest bardzo blisko (kilka minut spacerkiem) od Bramy Michalskiej, blisko Pałacu Prezydenckiego i Placu Słowackiego Powstania Narodowego.

Na dwóch poziomach knajpy wszystko wygląda tak, jak powinno być – wystrój najprostszy, bez zbędnych ozdobników, drewniane ławy i drewniane wysokie stołki. Piwo podawane szybko i sprawnie w kuflach ze rżniętego szkła. Podawane są dwa rodzaje piwa własnej produkcji – jasne i ciemne. Piwo typu pils warzy w sposób tradycyjny mistrz Peter Pramuk.

Browar prowadzi własną kuchnię, dostosowaną oczywiście do piwa. Można więc dostać tutaj pstrąga z grzybami, gulasz sznycel, steki, kurczaki w różnych postaciach, przekąski zimne i ciepłe. Dań dla wegetarianów tutaj jest mało –naliczyłem dwie sałatki bez wkładu mięsnego. Szefem kuchni jeste Fratiśek Śipos.

Kto – mimo, że jest w browarze – chce się napić czegoś innego, niż piwa, ma do wyboru wina słowackie, kilka włoskich i francuskich, wódki, koniaki.

Browar został otwarty w roku 2010, stąd pełna nazwa „Nowy miejski browar”. W miejscu, gdzie warzy się piwo wisi hasło „Bóg da szczęście”. Nazwa i hasło nawiązują do starego browaru miejskiego, którego mieszkańcy ówczesnego Preszburga również nazywali „Mieszczanin”.

Dawny „Die Burgerliche Brauerei” powstał w 1752 roku, stąd w herbie dzisiejszego browaru ta data. Początkowo od miasta wydzierżawiła go rodzina Szpechtów, w roku 1880 kupiła go rodzina Deutschovców. Browar stał na placu rybnym a produkcja piwa a także jego jakość osiągnęła poziom najlepszych piw bawarskich. W miejscowych piwach rozkochała się bratysławska bohema, ale także mieszkańcy Wiednia, do którego piwo wożono pociągami. Ostatnie piwo wyprodukowano w tym browarze w roku 1968. Browar został zburzony robiąc miejsce pod most SNP.

https://www.mestianskypivovar.sk/