Bywała tutaj wnuczka Sisi i Masaryk

Pałac Topolczany (Topoľčianky) gościł niebanalnych ludzi. Bywała tutaj wnuczka cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Sisia także pierwszy prezydent Czechosłowacji T. G. Masaryk.

Pałac, wybudowany w stylu klasycystycznym, znajduje się w angielskim parku. Słowacy uważają go za jeden z najważniejszych parków na Słowacji. Rzeczywiście imponuje rozmachem, wielkimi przestrzeniami i wiekowymi, dużymi drzewami.

 

 

  W Średniowieczu  w miejscu pałacu stał gotycki zamek, zastąpiony potem renesansową rezydencją. W XIX wieku właściciel hrabia Jan Keglevich przebudował pałac w stylu klasycystycznym. Stał się ulubioną letnią siedzibą Habsburgów, w okresie międzywojennym przyjeżdżali tu prezydenci Czechosłowacji, zwłaszcza Masaryk, który szczególnie upodobał sobie Topoľčianky.  

 
Posąg prezydenta Masaryka w sieni pałacu

Obecnie w jego południowym skrzydle znajduje się ekspozycja mebli historycznych, porcelany – jedna z największych kolekcji porcelany użytkowej, pałacowej na Słowacji oraz biblioteka licząca 14 tys. cennych wolumenów – jedna z niewielu zachowanych bibliotek zamkowych na Słowacji. Wnętrza są nieco przeładowane, eksponaty mebli zgromadzono zbyt ciasno i gęsto. W środku nie wolno robić zdjęć (nawet dziennikarzom). W pozostałych częściach zamku znajdują się pokoje hotelowe.  

 

 

www.zamok-topolcianky.sk