Darmowe kąpielisko termalne Kalemany

Kalemany w lipcu 2020/fot. AG

Kąpielisko termalne Kalemany zaskoczy wszystkich przyzwyczajonych do świetnie prosperujących kąpielisk i Aquaparków termalnych na Słowacji. Nie ma tu zjeżdżalni, przystrzyżonych trawników, bufetów, basenów. Ot, bajorko z gorącą wodą.

Malutki sztuczny staw o długości może dwudziestu, trzydziestu metrów i szerokości dziesięciu położony jest zaledwie dwa kilometry od uzdrowiska Lúčky i niecały kilometr od wioski Kalemany. Wokół Góry Choczańskie, niedaleko stąd najwyżej na Słowacji położony zamek.

fot. AG

Kąpielisko jest malutkie, ale bezpłatne. Jedyna opłata, jaką musimy ponieść to 1 euro za parking tuż przy stawie. W wodzie baraszkuje około dwudziestu osób, drugie tyle opala się na trawie wokół jeziorka. Po środku znajduje się się mały grzybek z tryskająca wodą. Ta ma temperaturę 33 stopni Celsjusza i wypływa z głębokości pół kilometra.
Z uroków tego jedynego darmowego kąpieliska termalnego na Słowacji korzystają głownie miejscowi, jednak widać rejestracje z innych regionów, jedną polską. Turyści idący na zamek lub jeżdżący po okolicy na rowerach często zatrzymują się tutaj chwilę.
Obok parkingu, w małej budce można kupić zimne napoje.

fot. AG
fot. AG
fot. AG