Dom Janosika otwarty w jego rodzinnej wsi Janosikovce koło Terchowej

Pisaliśmy już, że wbrew temu, co piszą prawie wszystkie media i przewodniki, Janosik nie urodził się w samej Trerchowej, ale w małej osadzie U Jánošov (czytaj TUTAJ).

Ostatnio, jak podał portal hnonline.sk, właśnie w osadzie Janosikovce (dzisiejsza nazwa wsi rodzinnej Janosika (administracyjnie obecnie części Terchowej), przy okazji otwarcia 56. Międzynarodowego Festiwalu Folkowego Janosikowe Dni, otwarto Dom Janosika.

Była to inicjatywa starosty Terchowej, Jozefa Dávidíka.

Dom Janosika mieszczący się w zabytkowej drewnianej chacie jest udostępniony turystom, można w nim obejrzeć między innymi złoty dukat, kopię metryki chrztu z Varina, gdzie ochrzczono Janosika. Niedługo będzie funkcjonował sklepik z pamiątkami.

Otwarcie Domu Janosika zbiegło się z 330. rocznicą urodzin słynnego zbójnika. Jego rodzicami byli Martin Janosik i Anna z domu Cesnekova. Miał czworo rodzeństwa: starszą siostrę Barbarę oraz trzech młodszych braci – Jana, Martina i Adama.

Miejsce prawdziwego domu rodzinnego Janosika odkryto w 1935 roku, dokonał tego, po przekopaniu się przez archiwa słowackie, węgierskie i austriackie, Martin Benek.

W marcu 2013 roku na miejscu, gdzie stał rodzinny dom Janosika odsłonięto pamiątkową tablicę autorstwa Milana Opalki.

Od przyszłego roku inauguracja Festiwalu Janosikowe Dni odbywać się będzie nie w samej Terchowej (w tutejszym amfiteatrze odbywają się wszystkie koncerty), ale właśnie w rodzinnym siole Janosika.