Donovaly – raj rodzinny

Leżące 12 kilometrów od Bańskiej Bystrzycy, otoczone szczytami Małej Fatry, Niskich Tatr i Gór Choczańsakch, Donovaly to absolutna ekstraklasa stacji narciarskich. Na pewno zasługuje zimą na długie odwiedziny. Donovaly to 11 wyciągów narciarskich, dziewięć wyciągów dywanikowych i 11 kilometrów tras zjazdowych. Tutejsze tereny narciarskie leżą po dwóch stronach szosy Bańska Bystrzyca – Rużemberok. I oba tereny są odmienne. Nova Hola, na której szczyt (1361 metrów) dowozi nas mieszana kolejka gondolowa-krzesełkowa Telemix (10 gondoli ośmioosobowych oraz 60 sześcioosobowych kanap). W godzinę może wywieźć 2600 osób.
Jeden z wyciągów kanapowych w Donovalach
  Już dla samego widoku warto tutaj wjechać. Przed nami widać pasmo Tatr Wysokich, Niskie Tatry, Wielką i Małą Fatrę oraz Góry Choczańskie. Nieco wyżej od nas jest szczyt Zwoleń (1403 m), ale na niego nie dochodzi żaden wyciąg, więc wybrać się na niego mogą raczej entuzjaści zimowych wycieczek  górskich (trzy kwadranse marszu po śniegu). A zdecydowana większość z wjeżdżających tu na górę robi to, by zaraz zjechać na nartach.
Panorama ze stoku narciarskiego
  Dwie wersje trasy czerwonej (z krótkim odcinkiem czarnym) są dość wymagające, ale świetnie wyprofilowane. Niezbyt ostre zakręty, szeroka trasa, dwa kilometry zacnej zjazdówki. To teren dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Po drugiej stronie szosy znajduje się Záhradište. Tutaj wyciągów jest zdecydowanie więcej – 14, w tym czteroosobowa kanapa Buly Express. Wszystkie mogą przewieźć w ciągu godziny 14 100 osób. Záhradište to zdecydowanie teren dla początkujących i mniej zaawansowanych. Trasy są szerokie, łatwe, wszystkie niebieskie. Po tej stronie, przy Chacie pod Magurą znajduje się stok oświetlony.
Świeży sztruks
  Raj dla dzieci Tutejszy Fun Park to największy na Słowacji, a drugi w Europie pod względem wielkości, teren zimowy dla dzieci. Dzieciaki mogą tutaj bawić się na śniegu, uczyć jazdy na nartach. Jeszcze osiem lat temu miał powierzchnię 2 500 metrów kwadratowych, obecnie jego powierzchnia to ponad 10 000 metrów kwadratowych. Wszystko to zlokalizowano na Mistrikach, położonych między dwoma wspomnianymi terenami narciarskimi. Do dyspozycji najmłodszych jest tutaj dziewięć wyciągów dywanowych, karuzela do nauki jazdy na nartach, dmuchawce, przeszkody. Można przejechać się zimowym pociągiem, a w południe obejrzeć „Show na śniegu”.
Fun Park
  Skipassy – szybciej, wygodniej i taniej Żeby kupić skipass na Donovaly przez internet, trzeba posiadać kartę chipową. Obojętne jest, czy taka karta była używana podczas przejazdu w lecie kolejką linową, torem saneczkowym, czy w poprzednim roku podczas sezonu narciarskiego na Donovalach albo w Austrii, czy innym ośrodku na Słowacji, który używa systemu SKIDATA. Skipass można doładować przez internet na każdą kartę chipową posiadającą kod, który zazwyczaj umieszczony jest na odwrocie karty. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.parksnow.sk, wpisać dane osobowe i numer karty chipowej i od tej chwili można przy kupnie skipassów na Donovaly realnie zaoszczędzić. Podczas każdego zakupu zyskuje się punkty. Przy kolejnej transakcji można je wykorzystać uzyskując rabat lub zbierać je dalej, aż ilość punktów pozwoli otrzymać karnet bezpłatnie. Jedno euro = jeden punkt. Wartość jednego punktu wynosi 5 centów. Dla przykładu, przy kupnie jednego siedmiogodzinnego skipassu za 28 euro (dla osoby dorosłej w sezonie głównym) dostaje się 28 punktów, które przy kupnie kolejnego karnetu w przyszłości można wymienić na rabat o wartości 1,40 euro. Formularz płatności online znajduje się na stronie internetowej ośrodka, a zapłacić można bezpośrednio kartą lub przelewem przez bankowość internetową.
Lodowisko w Donovalach
  Jakie karnety można kupić przez internet? Wszystkie, jakie ośrodek ma w ofercie, począwszy od karnetu trzygodzinnego, a skończywszy na karnecie sezonowym i to zarówno dla dorosłych, jak też juniorów i dzieci. Również posiadacze legitymacji ISIC, ITIC i EURO 26 mogą kupić skipassy przez internet, ponieważ system gwarantuje weryfikację karty przez połączenie z bazą danych posiadaczy legitymacji. Sprzedaż w nadchodzącym sezonie będzie jeszcze szybsza, ponieważ kasy nie będą się już zajmowały robieniem fotografii do skipassu. Nie oznacza to jednak, że karty będą wydawane na okaziciela. Zdjęcia zastąpi nowoczesna technologia w bramkach zlokalizowanych przy wejściu na wyciągi i do stacji kolejki krzesełkowej. Oprócz aktywowania skipassu, przy pierwszym przejściu przez bramkę będzie odbywała się weryfikacja jego użytkownika (czy skipassu używa ta osoba, która zakupiła go w kasie albo przez internet). Do Świąt taniej Podobnie jak w ubiegłym roku, na początku sezonu 2018/2019 w Donovalach będą królować niskie ceny skipassów. Aż do 24 grudnia 2018 (włącznie) można jeździć za 13 euro przy zakupie siedmiogodzinnego (całodniowego) skipassu. W sprzedaży dostępny jest również karnet 4czterogodzinny za cenę 11 euro. Dzieci do lat 12 jeżdżą za 11 euro (karnet siedmiogodzinny) lub dziewięć euro (karnet czterogodzinny). Dzieci do lat ośmiu jeżdżą za darmo W najbliższym sezonie dla gości, którzy wykupili pobyt w Donovalach, a zwłaszcza dla rodzin, gospodarze oferują bezpłatny karnet dla dzieci do ukończenia ósmego roku życia. Oferta obowiązuje przy zakupie trzy- i siedmiodniowych skipassów. Za karnet płacą tylko rodzice lub opiekunowie dziecka.
Jedna z tras zjadowych w Donovalach
  Granica sześciu lat dla dzieci pod opieką rodziców, korzystających z ośrodka za darmo, obowiązuje przy zakupie karnetów krótkoterminowych (krótszych niż na trzy dni). Podobnie, granica wiekowa sześciu lat obowiązuje przy zakupie karnetu całosezonowego. Donovaly dla narciarzy biegowych W Donovalach znajdą coś dla siebie również narciarze biegowi. Przygotowano dwie pętle biegowe: w lokalizacji Polianky i Močiarov oraz trasę z Donovalów do ośrodka Šachtička. Całkowita długość tras biegowych wynosi 18,4 kilometra.  Trasy dla biegaczy poruszających się stylem łyżwowym są regularnie sprawdzane i przygotowywane przed każdym weekendem. Nową mapę tras biegowych można bezpłatnie otrzymać w infocentrum lub pobrać ją ze strony internetowej www.parksnow.sk (zakładka “mapy”). www.parksnow.sk