Donovaly – wakacyjna stolica dzieci

Mysi park w Donovalach/fot. archiwum Donovaly

Donovaly, miejscowość oddalona zaledwie 26 km od Bańskiej Bystrzycy, w lecie stają się „wakacyjną stolicą“ dzieci.

W lecie 2008 roku, przy dolnej stacji kolejki TELEMIX Nová hoľa powstało letnie centrum rozrywki FunAréna Donovaly, zapewniające mnóstwo atrakcji zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Można tu znaleźć trampoliny, park linowy, ale największym powodzeniem cieszy się tor saneczkowy, jeden z dwóch tego typu obiektów na Słowacji.
Niemal 900- metrowa rynna wije się na stoku nieopodal dolnej stacji kolejki, po czym dociera do miejsca startu i wysiadania. Jazda w specjalnych saneczkach gwarantuje jeżdżącym porządną dawkę adrenaliny, a to za przyczyną 7 skoków i 11 ostrych zakrętów.
Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć w najszybszych miejscach toru wynosi 45 km/h.

Mysi Park

„Mysi park“, będący od 2017 roku jedną z atrakcji FunArény to wodny plac zabaw dla dzieci, zlokalizowany przy dolnej stacji kolejki na Nową Holę. Do stworzenia tej atrakcji wykorzystano przepływający potok ze źródłem w rejonie Donoval – Mišúty, który w pobliżu toru saneczkowego zasila wodą nowe atrakcje dla najmłodszych gości ośrodka. Wszystkie urządzenia w Mysim parku są interaktywne i dostępne dla dzieci do samodzielnej manipulacji. Oprócz parku linowego, dzieci mają do dyspozycji kolejne atrakcje, jak kamienny wodny plac zabaw, jeziorko, zjeżdżalnię, urządzenia „Archimedes“ i „Zraszacz“, które pomagają im zrozumieć niektóre prawa fizyki.

W sezonie letnim w 2020 roku do dyspozycji najmłodszych gości ośrodka będą również karuzele – słoniki i mała karuzela łańcuchowa, a dla wszystkich kategorii wiekowych – niezastąpiony autodrom.

Mini Farma

Kolejną atrakcją, przede wszystkim dla najmłodszych, jest wyjątkowe miasteczko z mini farmą o nazwie Donovalkovo. Dla dzieci i ich opiekunów przygotowano miniaturowe wersje sklepów, warsztatów i instytucji, w których dzieci w wieku od 3 do 12 lat
mogą stać się lekarzami, bankierami, mechanikami, czy sprzedawcami. Łącznie miasteczko tworzy 21 budynków. Wśród nich są warsztat samochodowy, stacja benzynowa, poczta i inne, wyposażone w miniaturowe meble i przedmioty, które można kupić w danym sklepie, czy narzędzia używane w warsztacie. Dzieciom towarzyszą profesjonalni animatorzy, którzy regularnie organizują również ciekawe programy zabaw dla małych gości.

Mini farmę zamieszkują liczne oryginalne zwierzątka miniaturowych ras. Swój dom znalazły tutaj osiołek, alpaki, koniki miniaturowe, także rasy falabella, kózki, owieczki, zajączki i świnki morskie. Dzieci mogą opiekować się zwierzątkami, jak prawdziwi gospodarze. Pod nadzorem opiekunów zwierząt, mogą je karmić, czyścić, czesać, spędzając z nimi wyjątkowy czas. Każdy mały gospodarz otrzymuje na koniec wizyty licencję farmera. Na terenie mini miasteczka zlokalizowano również drogowy plac zabaw z autkami elektrycznymi, hulajnogami, rowerkami, gdzie dzieci mogą uczyć się podstawowych zasad ruchu drogowego, a po zdaniu „egzaminu“ otrzymują specjalne prawo jazdy.

Habakuky

Odwiedzając Donovaly warto również zagadnąć do baśniowego świata HABAKUKY Pawła Dobszyńskiego, znajdującego się zaledwie kilkadziesiąt metrów od kolejki na Nową holę. Baśniowy świat Habakuky obejmuje 15 obiektów: są to domki o niezwykłych nazwach i wyjątkowej architekturze, Skorupowy zamek z jeziorkiem, amfiteatr. Wygłodniałych smakoszy z pewnością ucieszy bogata oferta pysznych dań w bufecie Hodovňa, serwowanych na oryginalnych, bajkowych talerzach. Urok domków dopełniają, oprócz bajkowych przedstawień, również interesujące wystawy i pokazy tradycyjnych i nietypowych rzemiosł. Na pobliskiej łące, dzieci mogą obejrzeć zwierzątka, pobawić się na huśtawkach i drabinkach, a w lecie możliwe jest piknikowanie w zadaszonej altance.
W baśniowym świecie płaci się wyłącznie bajkową walutą – złotymi i srebrnymi habakukami, które zarazem mogą być oryginalną pamiątką z pobytu na Donovalach.

Na rower

Począwszy od tegorocznego letniego sezonu gospodarze przygotowali dla gości rowery elektryczne, które świetnie sprawdzą się na trasach rowerowych na Donovalach, w regionie Starohorskich Wierchów, czy na pobliskim Liptowie. A jeśli brakuje czasu
lub kondycji, warto wybrać e-hulajnogę! Mocna i stabilna konstrukcja hulajnogi HUGO BIKE gwarantująca łatwe sterowanie i komfort jazdy, świetnie sprawdzi się na wzgórzach Donovalów. E-hulajnogi i e-rowery można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki na Nową holę. Na wycieczkę hulajnogą, dodatkowo wyposażymy cię w przejrzystą mapkę z zaznaczonymi trasami zwiedzania dawnych osad w rejonie Donovalów.

Piesze wędrówki

Oprócz wymienionych atrakcji, Donovaly oferują również wyjątkowe warunki dla turystyki pieszej, ze względu na swoje położenie na granicy dwóch parków narodowych Niskie Tatry i Wielka Fatra. Szczyt Nowej holi, na który można wygodnie wjechać nowoczesną kolejką krzesełkową TELEMIX Nová hoľa, jest idealnym punktem wyjścia na wycieczki po grzbietach Wielkiej Fatry. Kolejka kursuje do końca letnich wakacji, co 30 minut, codziennie do godziny 18.00. W osadzie Polianka na Donovalach zaczyna się ścieżka dydaktyczna śladami górniczego wodociągu (Špaňodolinský banský vodovod), który służył górnikom
już na początku 16 wieku.

Jeden dzień to za mało

Oferta regionu jest tak różnorodna, że z pewnością jeden dzień przeznaczony na Donovaly to za mało. Dlatego warto już dziś zarezerwować pobyt. Każdy gość korzystający przez minimum 2 doby z któregoś z partnerskich ośrodków noclegowych naszego Infocentrum, otrzyma bezpłatnie kartę gościa PARK SNOW card. Z posiadaniem karty wiążą się liczne zniżki, aż do wysokości 40 proc., we wszystkich najpopularniejszych letnich obiektach w ośrodku. Rezerwację noclegu można zrobić online przez system rezerwacji na stronie internetowej lub za pośrednictwem centrum informacyjnego pod adresem info@infodonovaly.sk.

www.parksnow.sk