Dwaj przyjaciele winiarze

W 1997 roku Peter Stanko pracujący w reklamie i winiarz, Vladimír Mrva założyli firmę, która obecnie jest najsłynniejszą winiarnią w regionie Trnawy. Obecnie Mrva&Stanko produkuje 350 tysięcy litrów wina rocznie – 75 proc. stanowią wina białe, 10 proc. czerwone, resztę – różowe. Pierwsze 12 tysięcy butelek wina przyjaciele zrobili na bazie winogron z małej rodzinnej piwnicy w Zelenči. Firma szybko się rozwijała, ale dopóki nie wybudował swojej siedziby, wynajmowała piwnice w Voderadoch i Mojmírovciach. Nowa siedziba została otwarta na obrzeżach Trnawy w 2004 roku.
Obiekt mieści piwnice mogące pomieścić 220 tysięcy litrów wina, „archiwum wina”, sale degustacyjne, sklep i część noclegową. Firma sprzedaje prawie całą swoją produkcję na rynek słowacki. Jedynie 78 tysięcy butelek rocznie sprzedawanych jest do Japonii.
Oprócz produkcji wina, dużą wagę firma przywiązuje do enoturystyki. Organizowane są tutaj degustacje dla grup (z poczęstunkiem). Fachowo prowadzone przez pracowników są okazją do zapoznania się z doskonałymi winami (Riesling Ryński- znakomity, podobnie, jak Vetlinske Selene). Goście mogą siedzieć w jednej z czterech sal: największej na 80 osób, dwóch średnich mieszczących po 25 osób oraz małej okrągłej sali za 8 osób. Obok tej ostatniej możemy zobaczyć “archiwum winne” – najlepsze wina z poszczególnych kilkunastu ostatnich lat. Można też tutaj przenocować, do dyspozycji gości jest 11 pokoi i apartament. Mrva&Stanko to idealne miejsce na wypoczynek po zwiedzaniu Trnawy. Polecamy serdecznie! www.mrvastanko.sk