Gorąca kąpiel pod zamkiem

Woda w basenie ma temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza, słońce wrześniowe jeszcze mocno grzeje, trzy kroki od basenu bar z winem słowackim, kilkaset kroków dalej – jeden z piękniejszych zamków na Słowacji – tak wygląda kąpielisko termalne Bojnice.

Sanatorium zaczęło działać w tym miejscu już XVI wieku, kiedy właściciel zamku postawili pierwsze budynki sanatoryjne. W wieku XVII powstało – dzięki właścicielowi Pawłowi Palffy’emu – pierwszych pięć basenów krytych. Uzdrowisko zaczęło być modne wśród węgierskiej arystokracji.

Największy rozwój uzdrowiska nastąpił w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy rozbudował je Paweł Palfi.

Oficjalny status miejscowości uzdrowiskowej uzyskały Bojnice 17 czerwca 1959

Wody termalne pobierane są tutaj z 9 źródeł o wydajności 40 litrów na sekundę. Woda pochodzi z głębokości 1200 – 1500 metrów. Ma oczywiście właściwości lecznicze i relaksacyjne. Pomaga leczyć choroby nerwowe, kobiece, dróg moczowych. Na terenie znajdują się baseny zewnętrzne i wewnętrzne. Największy kompleks basenów nosi tę samą nazwę, co wieża widokowa nad miastem (czytaj TUTAJ). Kąpielisko termalne Czajka (Čajka) jest zlokalizowane na terenie dawnych zamkowych ogrodów zamkowych. Na terenie kąpieliska znajdują się trzy baseny. Baseny i wieża mają być w przyszłym roku połączone wyciągiem krzesełkowym.

Mniejszy kompleks z basenem z biczami wodnymi znajduje się po drugiej stronie ulicy, na terenie kompleksu leczniczego. Tutaj jest mniej ludzi, jest ciszej. W budynku przylegającym do basenu można skorzystać ze strefy wellness. To sauny oraz trzy małe baseny lecznicze (jeden z morską wodą). Drzwi od małego baru wychodzą na basen, stoi kilka stolików pod parasolami. Dalej rzędy leżaków, za ogrodzeniem widoczna zieleń parku. W barze – doskonałe wina słowackie. Leczenie tu bywa przyjemne.

www.kupele-bojnice.sk