Historia współpracy krajów z grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Warszawie

W Instytucie Słowackiego na Krzywym Kole w Warszawie w obecności ambasadorów Słowacji Dušana Krištofika, Czech i reprezentantki Polskiej Akademii Nauk otwarto wystawę „Od Wyszehradu do Wyszehradu”.

Nazwa portalu zobowiązuje, Wasza Słowacja.pl, bywa na najprzeróżniejszych imprezach. Nie mogło nas zabraknąć na imprezie zaprzyjaźnionymi co najmniej z 1/3 redakcji

Jak podkreślił ambasador Republiki Słowackiej, Dušan Krištofik: „Wystawa ukazuje wspólną historię czterech państw. Pokazujemy na niej wspólnych bohaterów, wspólne dobre chwile w historii, czasy współczesne po roku 1989. Jesteśmy skazani na współpracę, determinuj eto nasze położenie geograficzne i wspólna w wielu momentach historia. Wierzę, że ta wystawa pokazuje ile wspólnego maja nasze cztery kraje. Ile wspólnego mieliśmy w historii, ile mamy obecnie.”

Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego, dodał: „na naszej wystawie pokazujemy same pozytywne przykłady współpracy miedzy naszymi krajami. A więc wspólnych królów, wspólne władczynie (np. świętą Kingę), wspólnych bohaterów ludowych (jak Janosik, którego Polacy, i Słowacy uważają za swojego), wspólnych bohaterów, jak Józef Bem. Podobne położenie geograficzne determinowało podobną historię – pod panowaniem Habsburgów, złożone losy podczas II wojny światowej, panowanie komunistów, wreszcie rok 1989. Cieszę się, że wystawa po wędrówce po parlamentach europejskich wreszcie zawitała do naszego Instytutu.”

Wystawa przygotowana przez PAN, to 21 rollupów z chronologicznymi ustawionymi informacjami na temat czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej i ich historii. Ilustracje uzupełnione są opisami w czterech językach: angielskim, czeskim, polskim, słowackim i węgierskim.