Instytut Słowacki zaprasza na imprezy marcowe

Instytut Słowacki w Warszawie nie ogranicza się tylko do organizowania imprez w swojej siedzibie przy ul. Krzywe Koło. Co miesiąc kilka wystaw, koncertów, wydarzeń odbywa się w innych miejscowościach Polski. Poniżej przedstawiamy kalendarz marcowy.

8.3.2019, godz. 17:30

Instytut Słowacki

Wernisaż wystawy połączony z pokazem mody MAGIA TKANIN – projekty młodych słowackich dizajnerów

Oryginalna twórczość studentów Wydziału Technologii Przemysłowych w Púchovie jest efektem wyjątkowego połączenia mody, sztuki i kreatywności z techniką, nauką i innowacjami. Ci młodzi ludzie o artystycznych duszach, z niezbędną techniczną wiedzą i umiejętnościami, pod okiem doświadczonych fachowców powołują na świat niepowtarzalne projekty. Atrakcyjne ubrania, dodatki, rzeźby, obrazy, czy akcesoria wnętrzarskie – wszystko to jest odbiciem młodej, dynamicznej kreatywności połączonej z najnowszymi modowymi trendami. Ich prace są dowodem na to, że kreatywność nie jest mitem, ale umiejętnością aktywnego postrzegania wszelkich bodźców wokół i w symbiozie z własną fantazją przemieniania ich w formę nowych, niepowtarzalnych produktów. Są odbiciem nastroju, oryginalności, swobody, niezależności, czy ekstrawagancji ich twórców. Jedna rzecz je jednak łączy – są dziełem oryginalnej, twórczej duszy, otwartego serca i zręcznych rąk.

12.3.2019, godz. 11:00

Instytut Słowacki

Prezentacja wystawy Słowackie znaczki pocztowe

Projekt Poczty Słowackiej, który został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowym konkursie organizowanym przez Światowy Związek Pocztowy. 16 plansz w formie przewodnika turystycznego za pomocą znaczków, przedstawiają nam słowackie wybitne osobistości, historyczne rocznice, ciekawe zabytki, muzea oraz wydarzenia ze świata sportu.

14.3.2019, godz. 17:30

Instytut Słowacki

Wykład historyka dr. Łukasza Lewkowicza Szanse i wyzwania polsko-słowackiej współpracy transgranicznej w XXI wieku

Współpraca transgraniczna to forma współpracy między państwami i regionami określona w „Konwencji Madryckiej” z 1980 roku jako każde wspólnie podjęte działanie mające na celu umocnienie i dalszy rozwój sąsiedzkich kontaktów między wspólnotami i władzami terytorialnymi dwóch lub większej liczby umawiających się stron, jak również zawarcie porozumień i przyjęcie uzgodnień koniecznych do realizacji takich zamierzeń. Transgraniczna współpraca pozwala przełamywać historyczne uprzedzenia towarzyszące niekiedy lokalnym społecznościom, umożliwia kontakty, rozwój gospodarczy, wspólne inicjatywy służące rozwojowi całego regionu, który niejednokrotnie jest sztucznie rozdzielony granicą państwową. Dnia 18 sierpnia 1994 roku Polska i Słowacja podpisały Porozumienie między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o współpracy transgranicznej stanowiące bazowy dokument dla tego rodzaju kooperacji. W kolejnych latach nastąpił dynamiczny proces euroregionalizacji pogranicza polsko-słowackiego. Powstały tam 3 euroregiony: Karpacki, Tatry i Beskidy. Celem referatu jest analiza politologiczna współpracy na pograniczu polsko-słowackim z perspektywy ostatnich 25 lat, które minęły od podpisania wspomnianego „Porozumienia”. Przedstawione zostaną uwarunkowania współpracy, podmioty realizujące kooperację, wybrane projekty transgraniczne, szanse i wyzwania, które stoją przed polsko-słowacką współpracą transgraniczną w najbliższych latach.

22.3.2019, godz. 11:00

Instytut Słowacki

Konferencja prasowa promująca 36 Karpacki Wyścig Kurierów (U-23) UCI Europe Tour 2019

30 kwietnia rusza kolejna edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów (U-23). Będzie to już 36 w historii odsłona tego legendarnego, europejskiego wyścigu, który od 1975 roku przemierza szosy Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Wyścig umieszczony jest na stałe w kalendarzu imprez sportowych Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i uznawany jest za drugi najważniejszy wyścig etapowy dla zawodników młodzieżowych do lat 23.

28.3.2019, godz. 17:30

Instytut Słowacki

Prezentacja najnowszej publikacji poświęconej słowackiemu miastu KIEŻMARK

Z udziałem Burmistrza Miasta Kieżmark oraz oprawą muzyczną.

Wydarzania poza INSTYTUTEM

5.3.2018

Nowy Targ, Muzeum Podhalańskie, Rynek 1

Prezentacja projektu BARDEJOV – światowe dziedzictwo UNESCO

20.3.2018, godz. 18:00

Warszawa, Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7

Projekcja filmu Sklep przy głównej ulicy (1965) reż. Ján Kadár, Elmar Klos

W ramach projektu CZESKO-SŁOWACKIE ŚRODY FILMOWE
Rok 2019 jest dla Instytutu Słowackiego oraz Czeskiego Centrum szczególny nie tylko dlatego, że świętujemy 70. rocznicę powstania wspólnego niegdyś Czechosłowackiego Ośrodka Kultury, ale i dlatego, że 30 lat temu dokonała się w Czechosłowacji aksamitna rewolucja. Dlatego tez wspólnie proponujemy państwu w tym roku czesko-słowacki cykl filmowy, którego tematem będzie szeroko rozumiana wolność. Zapraszamy do wspólnego spędzenia siedmiu wiosennych i jesiennych wieczorów w kinie Elektronik.

26.3.2018

Bydgoszcz, Zespół Szkół Plastycznych , ul. Konarskiego 2

Prezentacja wystawy Spiska Nowa Wieś – brama do Słowackiego Raju

We współpracy z Konsulatem Honorowym Republiki Słowackiej w Bydgoszczy.

29-31.3.2018

Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Prezentacja Słowacji podczas 25. Międzynarodowych Targów Turystyki Globalnie w Katowicach

W programie wystawa Good Idea Slovakia oraz występy zespołu Primáš z Giraltoviec