Jaskinia Krasnohorska

Będąc w Koszycach koniecznie trzeba ruszyć się w okolicę. Poza winem tokajskim (czytaj TUTAJ), co najmniej kilka miejsc zasługuje na wizytę. Jednym z nich jest  Jaskinia Krasnohorska.

Znajduje się w zboczach, na terenie wsi Krásnohorská Dlhá Lúka, około sześciu kilometrów od Rożnawy, pół godziny jazdy autem od Koszyc.

Naturalny wylot jaskini znajduje się na wysokości 305 m, zaś długość odkrytych korytarzy wynosi prawie półtora kilometra.

My mamy do przejścia 450 metrów. Najpierw jednak podpisujemy oświadczenie, że jesteśmy zdrowi i przebieramy się w stroje grotołazów, zakładamy hełmy z czołówkami.

W tej jaskini nie ma betonowych chodników, nie ma elektrycznego oświetlenia. Mała grupka prowadzona przez przewodnika idzie po drewnianych kładkach, drabinkach, najczęściej po naturalnym podłożu. Największą przygodą jest przejście po 15-metrowej mostku linowym, a w zasadzie po jednej linie (trzymamy się drugiej). Na końcu czeka nas Komnata Gigantów, z jednym z największych na świecie stalagmitów, mającym średnicę podstawy 14 metrów.

Wstęp:

Dorośli – 10 euro

Dzieci i studenci – 8 euro

http://www.krasnohorska-jaskyna.sk