Jaskinie pod Tatrami – dobre na słońce i deszcz

Jednymi z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych po słowackiej stronie Tatr są jaskinie. Nic w tym dziwnego – po pierwsze, jaskinie Niżnych i Bielskich Tatr są naprawdę wspaniałe, pod względem wielkości i urozmaicenia szaty naciekowej nie może się z nimi równać żadna jaskinia w naszym kraju. Po drugie – zwiedzanie jaskini jest atrakcją niezależną od pogody, co w górach jest prawdziwą rzadkością. Kiedy jest upalnie – znajdziemy tam miły chłód, kiedy leje – chroni nas przed deszczem co najmniej kilkadziesiąt metrów skały…

Tereny krasowe na Słowacji zajmują obszar o powierzchni 2700 km2. Są zróżnicowane pod względem budowy geologicznej, warunków geomorfologicznych i współczesnych warunków klimatycznych. Szacuje się, że na terenie całego kraju znajduje się ponad 6200 jaskiń, z czego 12 zostało udostępnionych turystom i przygotowanych do zwiedzania – założono oświetlenie, zbudowano ścieżki, poszerzono najciaśniejsze miejsca. Oprócz tego kilka jaskiń bez oświetlenia można zwiedzać z przewodnikiem.

Największą popularnością cieszą się jaskinie położone w Tatrach i ich okolicach – są tu największymi atrakcjami, na równi z górskimi szczytami, ciekawymi zabytkami i popularnymi kąpieliskami termalnymi. Przedstawiamy sześć udostępnionych jaskiń pod Tatrami – prawdziwe skarby ukryte pod powierzchnią ziemi.

Jaskinia Bielska

Jest jedyną udostępnioną jaskinią leżącą w wapiennym masywie Tatr Bielskich. Znajduje się nieopodal małego kurortu Tatrzańska Kotlina przy drodze z Łysej Polany do Smokowca. Już w  1896 roku zainstalowano tu oświetlenia – była jedną z pierwszych oświetlonych jaskini w Europie. Słynie z przepięknej szaty naciekowej, którą tworzą fantazyjne stalaktyty, stalagmity, draperie i urokliwe jeziorka jaskiniowe. Długość obecnej trasy zwiedzania wynosi 1 370 m – zwiedzanie trwa 70 minut. Jaskinia otwarta jest od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 16.00 – wejścia z przewodnikiem co godzinę (minimum 4 osoby). Bilety wstępu: dorośli 8 €, studenci 7 €, dzieci 4 €, foto i video – 10 €.

Fot. www.slovakia.travel

Demianowska Jaskinia Wolności

Stanowi część ogromnego podziemnego systemu krasowego w Dolinie Demianowskiej, pod Niskimi Tatrami. Zdobiona jest wyjątkowymi naciekami, dzięki którym zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Liczne komory i sale jaskiniowe o przepięknym wystroju kalcytowym dodatkowo upiększa podziemny bieg rzeczki Demianówki, na trasie zwiedzania można też zobaczyć jeziorka jaskiniowe – największe z nich osiąga godną podziwu długość 52 m i głębokość 7 m. Jaskinię można zwiedzać dwoma wariantami tras – dłuższa, o długości 2 150 m zajmuje ok. 100 minut, oraz krótsza, o długości 1 150 m – 60 minut. Jaskinia otwarta jest od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 16.00 – wejścia z przewodnikiem na krótszą trasę co godzinę (minimum 4 osoby). Wejście na trasę długą tylko o 13.15. Bilety wstępu (w nawiasie trasa długa): dorośli 8 € (15 €), studenci 7 € (13 €), dzieci 4 € (7,50 €), foto i video – 10 €.

Fot. www.slovakia.travel

Demianowska Jaskinia Lodowa

 

Zupełnie innego rodzaju atrakcje oferuje Demianowska Jaskinia Lodowa. Chociaż była jedną z pierwszych znanych lodowych jaskiń na świecie, została udostępniona dopiero w latach 80. XIX wieku. Niesamowite wrażenie sprawia zwłaszcza dolna część jaskini z licznymi lodowymi naciekami i wodospadami. Jaskinia rozciąga się na czterech poziomach, a jej ogólna długość wynosi prawie 2,5 km. Trasa zwiedzania obejmuje 850 m i trwa
45 minut. Jaskinia otwarta jest od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 16.00 – wejścia z przewodnikiem co godzinę (minimum 4 osoby). Bilety wstępu: dorośli 8 €, studenci 7 €, dzieci 4 €, foto i video – 10 €.

Fot. www.slovakia.travel

Jaskinia Ważecka

Jest jedną z najmniej znanych polskim turystom jaskiń słowackich, mimo, że leży blisko tak popularnych miejsc jak Szczyrbskie Jezioro czy też Tatralandia. Jaskinia leży w wapiennym masywie, tuz za wioską Važec. Jest niewielka i kameralna, ale jej wnętrze wypełnione wyjątkowej urody naciekami należy do najwspanialszych w całym kraju. Do unikatów należą liczne znaleziska kości niedźwiedzia jaskiniowego, który wymarł 15 tysięcy lat temu. Trasa zwiedzania liczy 235 m a czas zwiedzania wynosi od 25 do 40 minut. Jaskinia otwarta jest od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 16.00 – wejścia z przewodnikiem co godzinę (minimum 4 osoby). Bilety wstępu: dorośli 5 €, studenci 4 €, dzieci 2,50 €, foto i video – 7 €.

Fot. www.slovakia.travel

Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Położona jest w południowej części Słowackiego Raju, w malowniczej dolinie Hnilca. Należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie. Od roku 2000 znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO. Nigdzie w Europie, poza obszarem alpejskim, nie znajdziemy tyle lodu, którego warstwa przekracza miejscami 25 m – prawdziwy podziemny lodowiec! Długość trasy zwiedzania wynosi 515 m, a jej przejście trwa około 30 minut. Jaskinia otwarta jest od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 16.00 – wejścia z przewodnikiem co godzinę (minimum 4 osoby). Bilety wstępu: dorośli 8 €, studenci 7 €, dzieci 4 €, foto i video – 10 €.

Fot. www.slovakia.travel

Jaskinia Staniszowska

Prawdziwym fanom podziemnych eskapad należy polecić wyprawę do Jaskini Staniszowskiej. Położona jest ona w Niżnych Tatrach, jaskinia typu krasowego, znajduję się niedaleko miejscowości Liptowski Jan. Jest to jaskinia nieoświetlona, a jej zwiedzanie odbywa się w małych grupkach z przewodnikiem – każdy uczestnik otrzymuje kask i latarkę, może więc zakosztować prawdziwej „speleo-przygody”. Długość udostępnionej trasy wynosi około 400 metrów, a jej zwiedzanie zajmuje około 1 godziny. Jaskinia otwarta jest od poniedziałku do niedzieli, od 10.00 do 16.00 – wejścia z przewodnikiem co 30 min. lub co godzinę. Bilety wstępu: dorośli 6 €, dzieci 3,50 €.

 

Fot. www.slovakia.travel

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronach www.stanisovska.sk i portalu Zarządu Jaskiń Słowackich – www.ssj.sk