Korona królów Polski na zamku w Starej Lubowli

To już osiem lat replika regaliów królów polskich stanowią najważniejszy dla Polaków eksponat muzeum zamkowego w Starej Lubowli.

Dla kopii klejnotów koronacyjnych przeznaczono jedną z dawnych komnat zamkowych. Dlaczego w ogóle się tutaj znalazły? Ponieważ właśnie na tym zamku oryginały były ukryte podczas Potopu szwedzkiego w latach 1655-1661. Przewóz klejnotów i ich ukrycie  zorganizował ówczesny starosta zamku lubowlańskiego i hetman koronny – Jerzy SebastianLubomirski. Zlecił on dokładne ukrycie skarbu, sam nawet nie wiedział, gdzie on się znajduje. Do tej pory zresztą historycy nie znają kryjówki.

W 1661, skarb został z powrotem przewieziony na Wawel.

Na zamku w Starej Lubowli możemy zobaczyć repliki złotego jabłka królewskiego, berła i zdobionej drogimi kamieniami korony, tzw. „korony Chrobrego” a także płaszcaz koronacyjnego Stanisława Augusta Poniatowskiego..
Korona Chrobrego była wkładana na głowy królów Polski w latach 1320-1764. Nie została wykonana co prawda dla króla Bolesława Chrobrego a dla Władysława Łokietka, ale nazwa miała akcentować ciągłość królewskiej i królestwa.

Niestety w 1797 korona także inne cztery korony przechowywane na Wawelu, berła, jabłka, miecze polskich królów zostały wywiezione zostały przez Prusaków. Drogocenne kamienie z korony sprzedano a samą koronę przetopionio na monety. Wszystkie skarby zaginęły bezpowrotnie.

W 2010 roku repliki regaliów królów polskich wykonał metaloplastyk z Nowego Sącza – Józef Walczyk. Korzystał z opisów klejnotów sporządzonych za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz XVIII-wiecznych szkiców Jana Krzysztofa Wernera i portretach królewskich Marcella Bacciarellego.

Nowosądecki artysta umieścił w koronie 280 sztucznych i półszlachetnych kamieni oraz 80 pereł. Korona przez niego wykonana waży 1,5 kilograma
O zamku Stara Lubowla możecie przeczytać także TUTAJ oraz TUTAJ.