Koszyckie złoto

Kilka minut od ulicy Głównej w Koszycach, przy palcu Maratonu Pokoju (Namesti maratonu mira) znajduje się Muzeum Wschodniej Słowacji a w nim niezwykły skarb. Ponad jedenaście kilogramów złota.

Znajduej się tutaj prawie trzy tysiące złotych monet, dukatów i medali sprzed wieków zgromadzonych w jednej sali.

To jeden z największych złotych skarbów nie tylko w Europie, ale i na świecie. W podziemnej sali wchodzimy przez grube drzwi do… sejfu.

Złoty sen numizmatyka

Pomieszczenie o powierzchni kilkunastu metrów mieści niezwykłą kolekcję. To skarb znaleziony w roku 1935 podczas prac budowlanych przy ulicy Głównej. W domu pod numerem 68. znaleziono 2920 monet i dukatów, trzy złote medale oraz naszyjnik ze złota o długości 214 centymetrów. To wszystko waży razem 11,t kilograma. Kolekcja byłą pokazywana za granicami Słowacji (m.in. dwa lata temu na Wawelu), obecnie znajduje się w specjalnie zaaranżowanym dla niej pomieszczeniu. Wszystkie monety wiszą w gablotach na ścianach, pogrupowane według krajów, z jakich pochodzą.

Polski ślad

Najwięcej (1187 sztuk) pochodzi z dawnych Węgier, duża część (1015 sztuk) z dawnych Niderlandów. Są tu także dukaty z Polski. Szczególnie ważne dla Słowaków są eksponaty wykonane z pierwszej słowackiej mennicy w Kremnicy. W oddzielnych gablotach goście mogą obejrzeć medal króla Ferdynanda I z roku 1541, jedyny egzemplarz na świecie oraz wspomniany naszyjnik o długości 214 centymetrów.

www.vsmuzeum.sk