Krótka wizyta korony św. Stefana w Trnawie

28 czerwca 2019

To jedna z piękniejszych uliczek Trnawy – ulica Mikuláša Schneidra – Trnavského. Zabudowana z obu stron starymi kamienicami, z których jedna „gościła” przed wiekami świętą koronę Węgier.

Idą ulicą Mikuláša Schneidra – Trnavského warto zadzierać głowę do góry. U szczytu jednej z kamienic, na attyce widnieje napis „Ja obca kiedyś przebywałam pod tym dachem“.

Według legendy w tym właśnie w domu, podczas antyhabsburskiego powstania Gabriela Bethlena, przechowywana była słynna korona św. Stefana.

Gabriel Bethlen został w 1613 roku ogłoszony przez sułtana Achmeda I księciem Siedmiogrodu. W 1619 roku, podczas Wojny Trzydziestoletniej, wraz z Czechami walczył przeciw cesarzowi niemieckiemu i królowi węgierskiemu – Ferdynandowi II, zdobył dzisiejsza Słowację, Preszburg (Bratysławę), gdzie właśnie w jgo ręce wpadła korona świętego Stefana.

Rok później sejm w Bńskiej Bystrzycy obwołał go królem Węgier, ale Bethlen zrzekł się tytułu w zamian za liczne nadania (m.in. księstwa opolskie i raciborskie).

Obecnie w budynku znajduje się dom sztuki.  Mikuláš Schneider – Trnavski mieszkał tutaj na początku XX wieku. Był m.in. autorem śpiewnika katolickiego, w którym zebrał ponad 500 pieśni, w tym 226 było jego autorstwa. Był także organistą w kościele św. Mikołaja. Jego życiu i twórczości poświęcona jest stała wystawa w domu, w którym odbywają się koncerty i wystawy czasowe.

About

Słowacja to pół jego życia. Był tam ze 140 razy i co roku wraca. Namówi do wyjazdu każdego, kto stanie na jego drodze.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Go top