Lewocza zawitała na Krzywe Koło

W Instytucie Słowackim na Krzywym Kole w Warszawie została otwarta wystawa „Lewocza –miasto Mistrza Pawła”.
Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego, powiedział: „Miło mi otworzyć kolejną wystawę o mieście słowackim. Lewocza to miasto królewskie a jego największym skarbem jest gotycki, najwyższy na świecie drewniany ołtarzy autorstwa mistrza Pawła. Pomysł na wystawę narodził się podczas spotkania w Lewoczy z burmistrzem tego miasta oraz burmistrzem miasta partnerskiego – Starego Sącza. I właśnie w Starym Sączu będzie ta wystawa pokazywana od 28 czerwca.”
Obecny na otwarciu wystawy, burmistrz Lewoczy, Miroslav Vilkovský, dodał: „Pretekstem do urządzenia wystaw jest 770. rocznica pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o naszym mieście (w 1249 roku). Oczywiście sama  historia Lewoczy jest dużo dłuższa, ale dokumenty sprzed XIII wieku spłonęły w wielkim pożarze w 1550 roku. Wystawa pokazywana była dotychczas tylko w Parlamencie Europejskim w Brukseli (w styczniu tego roku, razem z wystawą o Barejowie). Lewocza to nie tylko miasto historyczne. Zdajemy sobie sprawę, jak ważni są turyści i z myślą o nich rozbudowujemy infrastrukturę turystyczną. Z polski łatwo do nas dotrzeć a dodatkowym wabikiem powinny być okolice i nie tak odległe Tatry Wysokie.”
Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, pokreślił: „Współpraca między naszymi miastami trwa już 20 lat. Cieszę się bardzo, że wystawa, będąca jednym z symboli tej współpracy zagości w Starym Sączu, jako trzecim (po Brukseli i Warszawie) mieście na świecie. Do Lewoczy warto pojechać  najlepszą droga tam prowadzi przez Stary Sącz.”
Na otwarciu wystawy był obecny także ambasador Republiki Słowackiej, Dušan Krištofík. Wernisaż uświetnił występ młodego warszawskiego pianisty, Michała Chałupczaka.
Mistrz Paweł z Lewoczy żył i tworzył na przełomie XIV i XV wieku a przez 30lat mieszkał w Leczoczy. Tutaj też znajduje się jego najbardziej znane dzieło – ołtarz główny św. Jakuba Apostoła, najwyższy gotycki ołtarz na świecie – o wysokości 18,62 m (60 dawnych lewockich stóp). Witej samej świątyni znajdują się jeszcze inne, mniejsze ołtarze autorstwa mistrza Pawła, m.in.: św. Mikołaja, św. Jerzego ze smokiem, św. Anny, Czterech świętych Janów Inne jego dzieła można zobaczyć m.in. w Bańskiej Bystrzycy, Spiskiej Sobocie, Bardejowie, Preszowie, Młynicy, Hrabiszicach, Spiskiej Nowej Wsi, Kieżmarku. Lewocza znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.