Lubimy wina słowackie

Przez rok można próbować 100 najlepszych win słowackich zgromadzonych w jednym miejscu – piwnicach Pałacu Apponyi’ego w Bratysławie.

Narodowy Salon Win Republiki Słowackiej 2017 to najważniejszy konkurs win produkowanych w Słowacji z winogron pochodzących ze Słowacji.

Jak podkreśliła Michaela, najpierw, na różnego rodzaju konkursach i wystawach win na Słowacji komisje nominują wina do finałowego konkursu. Nad konkursem czuwa Unia Winogrodników i Winiarzy Słowacji.

Michaela Jezikova z 2/3 zespołu portalu WaszaSłowacja.pl

Według Michaeli pomysł na konkurs był logiczny – winiarstwo na Słowacji rozwija się bardzo dynamicznie a wina słowackie zdobywają coraz większe uznanie w całej Europie. Przykładem dynamicznego rozwoju winiarstwa słowackiego jest choćby Małokarpacki Szlak Win. Jeszcze piętnaście lat jego członkami było około pięćdziesiąt winnic i piwnic winnych. Obecnie liczba przekracza sto pięćdziesiąt. Zarówno w regionie małokarpackim, jak i tokajskim, organizowane są Otwarte Dni Piwnic, w wielu miejscowościach na Słowacji powstają salony win lub muzea win (np. w Preszowie).

Najlepszym miejscem do zaznajomienia się z winami słowackimi jest właśnie bratysławska siedziba Narodowego Salonu Win Republiki Słowackiej. W piwnicach pałacowych można obejrzeć wszystkie wina, poznać regiony winiarskie na Słowacji i – co najważniejsze – wziąć udział w degustacji.

Jak podkreśliła Michaela, możemy wybrać jeden z rodzajów degustacji. Najtańsza i najkrótsza, to degustacja 2 rodzajów win z prowadzącym sommelierem (koszt 5 euro). Najdroższa dedustacja polega na spróbowaniu 72 próbek win w ciągi 100 minut (bez opowiadań sommeliera). Kosztuje 23 euro.

Od marca będzie można także, po wcześniejszym zamówieniu, wziąć udział w warsztatach. Będą trwały 2 godziny. Uczestnicy będą degustować 8 rodzajów wina (w cenę wliczone są przekąski) i słuchać wykładu sommeliera. Cena – 59 euro.

Wino Dunaj

Reprezentacja Narodowego Salonu Win Republiki Słowackiej uczestniczyła w targach Globalnie po raz pierwszy. Przywiozła ze sobą kilka gatunków z setki najlepszych win 2017. Nam najbardziej smakował biały, wytrawny Dunaj

 

Salonvin.sk

Narodny salon vin Slovenskej republiky

Apponyiho palac

Muzeum vinohradnictva a vinarstva

Radnićna 1 Bratislava

Godziny otwarcia:

Wtorek – piątek godz. 10 – 18

Sobota godz 11 – 18