Małe muzeum wielkiego muzyka

Budynek muzeum/fot. AG

Żeby wejść do tego muzeum trzeba wejść najpierw do małego sklepiku muzycznego. Tam kupujemy bilety wstępu i drugimi drzwiami wychodzimy na małe podwórka. Na nim, otoczony kamienicami stoi mały żółty domek. To Muzeum Muzyki – rodzinny dom Johanna Nepomuka Hummela.

Muzeum Muzyki (Hudobná expozícia – Rodný dom J. N. Hummela) mieści się przy ulicy Klobučníckiej 2, na Starym Mieście w Bratysławie.
Hummel urodził się w 1778 roku w ówczesnym Preszburgu. Jego nauczycielami byli: jego ojciec, Mozart, Haydn i Saleri. Jak by było tych wielkich muzyków w jego życiu, to jeszcze przyjaźnił się z Bethovenem i występował z Paganinim. Był uważany za wspaniałego pianistę, był także kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem.

fot. AG

Z Preszburgiem łączyło go nie tylko dzieciństwo. Jako młody artysta koncertował w latach 1793 i 1796 w teatrze miejskim. Trzecia jego dłuższa wizyta w rodzinnym mieście miała miejsce w 1834 roku

Humell skomponował pięć koncertów, dziesięć sonat, osiem trio, kwartet i kwintet fortepianowy oraz dwa septety fortepianowe, a ponadto oktet dęty, sonatę wiolonczelową, sonatę altówkową oraz Potpourri op. 94 na altówkę i orkiestrę, koncert i sonatę mandolinową, koncert na trąbkę Es-dur, cztery utwory fortepianowe na cztery ręce, 22 opery, msze oraz wiele innych dzieł.

Jego muzeum zaciekawi z pewnością fanów czy raczej maniaków muzyki klasycznej. Dla zwykłego zjadacza chleba placówka jest po prostu ciekawostką. To niewielkie muzeum, które ma ciekawe położenie.

Wchodzimy najpierw do sklepu muzycznego (można tu kupić m.in. płyty z muzyką Hummela), kupujemy bilety i wychodzimy przez drzwi po drugiej stronie sklepu. Oczom naszym ukazuje się mały domek z balkonikiem i kilkoma pomieszczeniami oraz korytarzem.

fot. AG

W sali po lewej od wejścia postawiono trzy fortepiany sprzed dwustu lat, radio, sofy. Na ścianach tego pokoju oraz korytarza umieszczono fotografie z Weimaru, w którym kompozytor spędził wiele lat i w którym umarł w roku 1837.

fot. AG

Najcenniejszym eksponatem w drugim pokoju jest fortepian, na którym Hummel uczył się gry pod okiem samego Mozarta. Obok, w narożniku stoi posąg Hummela, na ścianach karty z życiorysem muzyka.

Całe zwiedzanie trwa najwyżej dziesięć minut.
Wstęp – 3 euro (dorośli) i 1,50 euro (dzieci w wieku 6-14 lat i studenci)

www.visitbratislava.sk

fot. AG
fot. AG

Bratysława gościnna dla wielkich muzyków