Młyny w Kwaczańskiej Dolinie

Dolny Młyn/fot. AG

Dziesiątki ludzi na brzegu potoku, dzieci pluskające się w wodzie, atmosfera jak na plaży. Drugie tyle turystów zwiedza budynki starego młyna – tłok, ścisk. Jest lipcowy, pogodny dzień i do młynów w Kvačianskiej Dolinie dociera mnóstwo ludzi zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Zarówno wędrujących od Doliny Prosieckiej (dłuższa droga), jak i Kvačianskiej (krótsza).

W tym roku jeden młynów był remontowany. Oba zbudowano w pierwszej połowie XIX wieku, w dobrej lokalizacji – przy rwących potokach Hutiance i Borowiance łączących się w rzekę Kwaczankę i drodze prowadzącej z Liptowa na Orawę i dalej do Polski. Miejsce te nazywa się Obłazy i leży w Górach Choczańakich.
Młyn górny zbudowano na murowanej podmurówce, finansowała go gmina Sviniarky. Od roku 1920 był własnością rodziny Gejdošów. Obecnie jest odbudowywany.

Wyjście z Dolnego Młyna/fot. AG

Dolny młyn zbudowała gmina Veľké Borové a w 1931 roku właścicielem został František Brunčiak z Kvačian. Jest tu malutki sklepik z pamiątkami i napojami, można zwiedzać wnętrze. Młyn został bowiem zamieniony częściowo w tartak i zachowano w nim nie tylko koła zamachowe i napęd ale i starą piłę.
To dobre miejsce na postój podczas wędrówki dwiema dolinami, dobry punkt końcowy wycieczki z dziećmi Doliną Kwaczańską – można rozłożyć się na trawiastej plaży, zwiedzić młyny, pohuśtać na huśtawce, popuszczać łódki na wodzie, pobawić z brykającym kozami, wykąpać w potoku.

Próg kamienny przy Dolnym Młynie/fot. AG
Dolny Młyn/fot. AG
Część dla dzieci/fot. AG
Huśtawka nad wodą/fot. AG
Kładka prowadząca do Dolnego Młyna/fot. AG
“Modelki” kozy/fot. AG
Dolny Młyn/fot. AG