Muzeum z degustacją wina

Fronton budynku muzeum w Pezinoku/fot. AG

Wokół miasteczka Pezinok odległego o 15 kilometrów od Bratysławy rozpościerają się winnice produkujące jedne z najlepszych win na Słowacji. Nic dziwnego, że właśnie tutaj funkcjonuje również muzeum winiarstwa.

Pezinok już XVII wieku był znany jako miasteczko hodowców i handlarzy winem Status miasta królewskiego Pezinok otrzymał w 1647 roku od Ferdynanda III.
Samo muzeum założono w 1960 roku, początkowo jako muzeum miejskie. Po kilku latach nazwę zmieniono na Małokarpackie muzeum winiarskie (Malokarpatské vinohradnícke muzeum). Od 1982 roku skrócono nazwę odejmując środkowy wyraz. Jednak właśnie to winiarstwo jest tematem ekspozycji.
Muzeum założono w renesansowym domy handlarza wina. Długie podwórze z szeroką brama wjazdową służyło wjeżdżaniu wozów z beczkami. Obecnie na podwórzu ustawiono stare prasy do wyciskania winogron. Łącznie z prasami prezentowanymi w piwnicach, jest to największa kolekcja pras winiarskich w Europie.

Największa w Europie kolekcja pras winiarskich/fot. AG

Po wykupieniu biletu (4 euro) każdy otrzymuje audioprzewodnik (również w języku). Prze prawie godzinę zwiedzania dowiemy się najważniejszych faktów o winiarstwie na terenie Słowacji, szczepach hodowanych w poszczególnych regionach, sposobach uprawy. Wystawa jest interaktywna. W ostatniej sali obejrzeć możemy inscenizację typowej izby w domu winiarza w regionu bratysławskiego.

Izba domu winiarza/fot. AG

Największą atrakcją jest możliwość przymierzenia „okularów pijaka”. To gogle, dzięki którym możemy się poczuć, jak po wypiciu alkoholu odpowiadającym zawartości 1,8 promila w organizmie. Reprezentant portalu Wasza Słowacja dał sobie z goglami radę i przeszedł prosto przez całą salę muzealną bez potknięcia. Innym idzie różnie…

Gogle pijackie/fot. AG

Po zwiedzeniu sal na parterze i sal piwnicznych goście częstowani są kieliszkiem białego wina (degustacja jest w cenie biletu). W sali degustacyjnej prowadzone są także pokazy dla grup turystycznych.

Najlepiej muzeum zwiedzać podczas Dni Otwartych Piwnic Winnych – atmosfera panująca w miasteczku, otwarte piwnice, możliwość degustacji dziesiątek win sprawiają, że ekspozycji muzealnej przyglądamy się z większym zrozumieniem. Nie wspominając o tym, że przymierzanie „gogli pijackich” jest wówczas większym wyzwaniem.

https://www.muzeumpezinok.sk/