Najwyżej położona pasieka na Słowacji

Na dachu Hotelu FIS w Szczyrbskim Jeziorze w Tatrach Wysokich, na wysokości 1 380 metrów znajduje się najwyżej położona pasieka na Słowacji. Żyje w niej ponad 150 tysięcy pszczół.

Erika Fočarová, dyrektor hotelu, powiedziała: „Nasz hotel jest otoczony piękną tatrzańską przyrodą. W czasach, gdy coraz częściej mówi się o wymieraniu pszczół i ich znaczeniu dla ludzkości, postanowiliśmy zrobić coś dla przyrody. Zainspirowały nas pasieki założone na dachach w Pradze i Bratysławie. Naszą pasiekę umieściliśmy na dachu naszej siłowni w tylnej części hotelu, w kierunku parkingu, tak by pszczoły miały prosty wylot do lasu. Projekt realizujemy ze stowarzyszeniem Apis Carpatica.”

Jana Znášiková z Apis Carpatica, dodała: „Wysokość nad poziomem morza nie szkodzi pszczołom. W letnie miesiące na dachu jest bardzo dobre nasłonecznienie a ule mają otwory skierowane na wschód. W okolicy jest wiele roślin miododajnych, co sprawia, że pszczoły dobrze się tuta czują.”

O pszczoły dba i kontroluje ich stan profesjonalny pszczelarz. Zima ule zostaną zabezpieczone i dodatkowo ocieplone. Pierwsze miody od hotelowych pszczół już powstały i goście hotelu FIS mogą w ramach usług wellness zamówić masaż miodowy lub kupić kosmetyki na bazie miodu. Do śniadań podawany jest miód odmiejscowych pszczół.

W ramach projektu „Pszczoły w górach”  dyrekcja Hotelu FIS przygotowuje ścieżkę dydaktyczną z tablicami informującymi o pszczołach,ich zwyczajach, ich znaczeniu. Hotel będzie także organizować pszczelarskie weekendy, podczas których dzieci będą mogły poznać zwyczaje pszczół i wyprodukować na przykład świeczkę z wosku (będą miały do dyspozycji treningowy ul).