Najwyżej położony zamek na Słowacji – Zamek Liptowski

Już w połowie drogi na wzgórze zamkowe, kiedy słońce mocno przypieka (już jest ok. 30 stopni Celsjusza) a cały jestem zlany potem, zachodzę w głowę: po co budować zamek na takiej górze? Kto by go chciał zdobywać? I skąd brali jedzenie?
Może w średniowieczu ludzie mieli mniej filozoficzne podejście do życia codziennego. Ot, pan zbudował sobie zamek a okoliczna ludność musiała go zaopatrywać w żywność. No, ja zaopatrywać tego zamku ni chciałbym. Nie podejrzewam też, by gospodarze warowni mieli wielu gości. No, chyba że niesiono ich w lektykach.
I rzeczywiście jedna z legend dotycząca zamku mówi o tym, że miejsce przyszłej warowni znaleziono wystrzeliwując w przypadkowym kierunku kulę armatnią. Tam gdzie upadła, miał stanąć nowy zamek. Traf chciał, że kula doleciała na wzgórze Sielnica. Liptowski Zamek nazywany jest czasami Zamkiem Sielca.

Budowa zamku była odpowiedzią na kolejny najazd tatarski na ówczesne ziemie węgierskie w drugiej połowie XIII wieku. Kamienna strażnica powstała, by pilnować szlak handlowy biegnący na Orawę i do Polski. Wśród władców wymieniani są Mateusz Czak i żupan Doncz. Żupani Liptowa objęli zamek we władanie w 1340 roku. Prawie sto lat później, w latach 1431-34 warownia znalazła się w rękach husytów. Pierwszy raz zniszczona w roku 1447, siedem lat później został częściowo odbudowany przez kolejnego właściciela Pongráca. W 1459 roku na dwanaście lat przejął zamek polski magnat Piotr Komorowski. Stracił go na rzecz Macieja Korwin, który kazał go spalić w 1774 roku, by nie służył w przyszłości buntowników i rozbójnikom.

Szlak żółty do najwyżej położonego na Słowacji zamku – Zamku Liptowskiego – rozpoczyna się tuż przy kąpielisku termalnym Kalemany. Przez kilka minut idziemy wiejską droga, by potem na ponad dwadzieścia minut wyjść na rozpalone słońcem łąki. Lekko wznosząca się ścieżka doprowadza nas na skraj lasu – do Przełęczy pod Kráľovou i odtąd tym skrajem trawersujemy wzgórze, na którym w postawiono kamienną warownię. To kolejne trzydzieści minut marszu. Wreszcie dochodzimy do pionowej skały. Wejście na nią umożliwia metalowa drabinka wysokości 10 metrów. Po pokonaniu ostatnich szczebli oczom naszym ukazują się ruiny. Prowadzą do nich dwa drewniane mostki.

Najwyżej położony zamek na Słowacji leży w wysokości 993 m
Po środku ruin ustawiono tablice informacyjne oraz drewniany stół z tablicą, na której oznaczono najbardziej charakterystyczne miejsca widoczne ze wzgórza. Widać między innym drogę – dawny szlak handlowy na Orawę i do Polski. Malownicze ruiny bowiem, to nie tylko świetne miejsce do sesji zdjęciowej, ale i doskonały punkt widokowy na całą okolicę, Góry Choczańskie.
Na terenie ruin zbudowano drewnianą wiatę, są też miejsca na ogniska. Z powrotem idziemy tą sama drogą, chociaż można zejść inną, mniej stroma i bez konieczności pokonywania drabinki (byłem świadkiem, kiedy kobieta, która weszła na zamek łatwiejszym szlakiem nie chciał za nic zejść po drabince).













Adam Gąsior
Słowacja to pół jego życia. Był tam ze 140 razy i co roku wraca. Namówi do wyjazdu każdego, kto stanie na jego drodze.
POWIĄZANE WPISY
22 stycznia 2021
Najchętniej podglądany Podglądacz
Facet w hełmie na głowie wystający z otworu kanału ściekowego u zbiegu ulic Laurińskiej i…
0 Komentarzy1 Minuty
19 stycznia 2021
Bratysława gościnna dla wielkich muzyków
Bratysława a właściwie Preszburg, jako miasto królewskie, położone blisko Wiednia, była…
0 Komentarzy5 Minuty
18 stycznia 2021
Pomnik mitycznego władcy Nitry
Władał księstwem nitrzańskim, zlecił budowę pierwszego kościoła chrześcijańskiego na…
0 Komentarzy1 Minuty
14 stycznia 2021
Bratysławski Pomnik Holocaustu
Łatwo ten pomnik przeoczyć, jednak kto idzie od nabrzeża Dunaju w stronę katedry świętego…
0 Komentarzy1 Minuty
13 stycznia 2021
Ku pamięci uciekinierów za Żelazną kurtynę
U stóp zamku Devin, na przedmieściach Bratysławy, od strony rzeki znajduje się Pomnik…
0 Komentarzy6 Minuty
12 stycznia 2021
Zamek u zbiegu Dunaju i Morawy
Osiem kilometrów na zachód od centrum Bratysławy położony jest jeden z najbardziej znany…
0 Komentarzy3 Minuty
4 stycznia 2021
Stary ratusz bratysławski
Do starego ratusz możemy wejść z dwóch stron – od Rynku Głównego i od Placu…
0 Komentarzy4 Minuty
11 grudnia 2020
Tu podpisano pokój po bitwie pod Austerlitz
Budynek Pałacu Prymasowskiego wybudowany w stylu klasycystycznym, zajmuje całą pierzeję…
0 Komentarzy3 Minuty
9 grudnia 2020
Puste sale stołecznego zamku
Zamek na wzgórzu, to jeden z bardziej charakterystycznych widoków z Bratysławy. Starannie…
0 Komentarzy4 Minuty