Nowe strefy wypoczynkowe dla rowerzystów w okolicach Koszyc

fot. archiwum Koszyckiego Regionu Turystycznego

Koszycki Region Turystyczny i władze samorządowe województwa koszyckiego na Słowacji, otworzyły trzy nowe, nowoczesne strefy wypoczynkowe dla turystów rowerowych na południe od Koszyc.

Strefy wypoczynkowe znajdują się w miejscowościach na południe od Koszyc: Nižná Myšľa, Trstené pri Hornáde a Skároš. Dwa z nich znalazły się na szlakach będących częścią europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo 11, łączącego Norwegię z Atenami.

Lenka Vargová Jurková, dyrektor Koszyckiego Regionu Turystycznego, powiedziała: „W minionym okresie zauważyliśmy rosnące zainteresowanie społeczne naturalnymi miejscami w regionie koszyckim, do których można dotrzeć na dwóch kółkach.
Cieszymy się, że dzięki wspólnym wysiłkom zaangażowanych partnerów udało nam się otworzyć trzy nowe, nowoczesne miejsca postojowe dla rowerzystów, przyczyniając się tym samym do oczekiwanego komfortu rowerzystów w naszym regionie. Strefy wypoczynkowe realizowane są w ramach projektu EcoVeloTour, którego celem jest również wsparcie rozwoju ekoturystyki, co jest również ważną wizją naszej organizacji. ”

fot. archiwum Koszyckiego Regionu Turystycznego

Rastislav Trnka marszałek województwa koszyckiego, dodał: „Strefy wypoczynkowe zapewnią rowerzystom podczas wędrówki pełnoprawne, nowoczesne miejsce wypoczynku lub schronienia przed złą pogodą. Każdy z nowo otwartych miejsc wypoczynkowych jest zadaszony, posiada ładowarkę do rowerów elektrycznych lub telefonów komórkowych, a także będzie zawierał łącze Wi-Fi. W przypadku awarii rowerzyści mają do dyspozycji narzędzia serwisowe do naprawy roweru bezpośrednio pod daszkiem.

Wszystkie strefy wypoczynkowe są zasilane ekologicznie przez nasz własny system solarny. Stale pracujemy nad rozbudową szlaków rowerowych, obecnie szczególnie w okolicach Zemplini.”

fot. archiwum Koszyckiego Regionu Turystycznego

Wybór miejsc, w których zlokalizowano miejsca odpoczynku, sprzyjać będzie nie tylko rozwojowi turystyki rowerowej, ale także kulturowej. Opiera się głównie na lokalnej tradycji gastronomicznej i winiarskiej, charakterystycznej dla pobliskiego regionu winiarskiego Tokaj. Odcinek, na którym znajdują się nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów, oprócz atrakcji sportowych oferuje wiele innych atrakcji przyrodniczych i kulturowych, m.in. Muzeum Archeologicznym w Nižnej Mysli i Pałac Krásna w Krásná pri Hornáde.