Obiad pod nitrzańskim zamkiem

Przez oszklone ściany restauracji widać fragmenty dawnych murów miejskich, dalej dużą część Nitry a w tle górę Zabor. Z drugiej strony wznoszą się mury i wieże nitrzańskiego zamku. Castellum Cafe to jedna z najmłodszych restauracji w Nitrze. Pierwszych gości przyjęła w lutym 2017 roku. Zbudowano ja na zboczu zamkowym, kilkadziesiąt metrów od potężnych murów. To dobre miejsce na wypoczynek i dobry obiad po zwiedzeniu zespołu katedralnego i muzeum (czytaj TUTAJ i TUTAJ). Restaurację wybudowało biskupstwo nitrzańskie, część kosztów pokryły fundusze norweskie. szefem kuchni jest były szef kuchni hotelu River Park w Nitrze.
Budynek restauracyjny jest prosty architektonicznie, wręcz surowy, bez zbędnych zewnętrznych i wewnętrznych ozdobników. Dzięki trzem szklanym ścianom (czwarta przylega do zbocza) jest w niej jasno. Kombinacja betonu, drewna i czarnego kamienia nie razi. Restauracja zdobyła w 2017 roku nagrodę za architekturę (CE.ZA.AR 2017) w kategorii Exterier.
 
W menu uwzględniono zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie. Kucharz dba, by królowały warzywa sezonowe
Wiosną karcie można było znaleźć rosół z kluskami (2,10 euro) – doskonały, risotto z szafranem, grzybami i parmezanem (8,50 euro), pierś z kurczaka z kaszą, buraczkami, brokułami, ziołami i plasterkami parmezanu (8,90euro) –pychota!
Pierś z kurczaka z kaszą, buraczkami, brokułami, ziołami i plasterkami parmezanu
Z deserów – tort makowy (2,80 euro)lub naleśniki (4,90 euro). Zestawy obiadowe (codziennie proponowany jest inny) kosztują 5,49 euro i można zamówić na przykład: zupę soczewicową i ser smażony z ziemniakami, zupę kapustową i schabowy z grzybami i sałatką, krem z groszku i skrzydełko kurczaka z duszonym ryżem. Do tego wina według uznania (dość duża przeszklona szafka z winami) – 1,90 euro za kieliszek, piwa (tylko 2 rodzaje) – 3,20 euro za 0,5 l, 12 rodzajów rumu – od 2,80 do 16 euro za 0,04 l, 15 rodzajów whisky – od2,50 do 7,30 za 0,04 l, likiery i koniaki. http://www.nitrianskyhrad.sk/castellum-cafe/
http://www.nitrianskyhrad.sk/castellum-cafe/