Odnowiony szlak do Ochtyńskiej Jaskini

Inauguracja nowego szlaku/materiały prasowe

Ochtyńska jaskinia aragonitowa zyskała nowy, 3-kilometrowy szlak łączący ją z miejscowością Ochtyna.

To kolejny projekt wspierany przez władze samorządowe województwa koszyckiego w ramach programu Terra Incognito.

Rastislav Trnka, przewodniczący samorządu województwa koszyckiego, powiedział: „Ochtyna ma duży potencjał turystyczny i dlatego przyznaliśmy jej wsparcie finansowe z programu grantowego Terra Incognito. Dzięki pieniądzom udało nam się wyrównać teren, zbudować strefę odpoczynku z wiatą i siedziskami, ławkami, tablicami informacyjnymi, koszami na śmieci, stojakami na rowery i drabinkami dla dzieci. Cieszymy się, że ułatwimy turystom zwiedzanie słynnej jaskini i kościoła romańsko-gotyckiego.

Szlak ma dwie ścieżki: pieszą i rowerową.

Július Rusnák, burmistrz Ochtyny, podkreślił: „Podczas rewitalizacji zmniejszyliśmy stopień jego trudności, tak by służył turystom wypoczynkowemu spacerowi i relaksowi w lesie.”

Lenka Vargová Jurkova, dyrektor wykonawczy regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu koszyckiego, skomentowała: „Jaskinia Ochtyńska jest jednym z 18 obiektów z listy UNESCO, do których można dojechać w 100 minut samochodem z Koszyc. Jest to jedyne w swoim rodzaju zjawisko przyrodnicze w Europie. Atrakcyjność samych zabytków jest bardzo ważna, ale równie ważne jest ich otoczenie. Realizacja takich projektów jak renowacja szlaku od strony Ochtyny jest zatem przez nas bardzo mile widziana.”

Droga Mleczna w Jaskini Ochtyńskiej/fot. materiały prasowe

Ochtyńska Jaskinia aragonitowa leży na wysokości 642 metrów w Pogórzy Rewuckim. Z 300 metrów długości jaskini do zwiedzania udostępnionych jest 230, zwiedzanie trwa około pół godziny. Najchętniej podziwianym miejscem jest Komnata Drogi Mlecznej, w której białe aragonitowe formacje błyszczą przypominając Drogę Mleczną…