Ofiarom gór w Małej Fatrze

Dziesięć minut spacerem od Chaty Vratnej w Dolinie Vratnej wystarczy, by dotrzeć do symbolicznego cmentarza ofiar gór.

To obiekt dużo młodszy od symbolicznego cmentarza pod Osterwą w Tatrach Wysokich. Dużo też mniejszy, choć liczba nazwisk uświadamia, że każde góry są groźne. Mała Fatra to teoretycznie łatwiejsze i bezpieczniejsze góry od Tatr, ale jest w nich kilka miejsc godnych uwagi i rozwagi (choćby wybitnie tatrzańskie Mały I Wielki Rozszutec).

Symboliczny cmentarz w Małej Fatrze został otwarty z inicjatywy Horskiej Slużby 25 lipca 1998 roku.

Cmentarz symboliczny w Dolinie Vratnej.

Cmentarz to kamienno – drewniana konstrukcja, na której przywieszone są tabliczki z nazwiskami ofiar wypadków w Małej Fatrze. Po ostatniej lawinie błotno-kamiennej cmentarz został wzbogacony o wielki głaz, który służy za ołtarz. W 1998 roku na drewnianych balach umieszczono 52 tabliczki z nazwiskami osób, które zginęły w Małej Fatrze w latach 1957 -97 oraz tablicę z nazwiskami 14 mieszkańców wsi Stefanova, którzy 11 czerwca 1848 roku stali się ofiarami powodzi. Od 1998 roku w Małej Fatrze życie straciło 37 osób (tylko w 2015 roku – 4).

Pod dwuspadowym drewnianym daszkiem na belce znajduje się napis: Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze („Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu.“)