Pan od baśni w Bratysławie

Pomnik Andersena w Bratysławie/fot. AG

To jeden licznych pomników w stolicy Słowacji. Odsłonięty 2006 roku przedstawia Hansa Christiana Andersena i jednym z kilkunastu dzieł na ulicach Bratysławy będących autorstwa Tibor Bártfay.

Baśniopisarz duński był w Bratysławie w czerwcu 1841 roku. Statek, którym płynął do Wiednia zacumował w ówczesnym Preszburgu, by uzupełnić zapas węgla. Andersen przeszedł się po Starym Mieście, prawdopodobnie był też na zamku. W swoim notatniku zapisał: „Preszburg to piękne miasto, pełne pięknych dziewczyn i dobrego wina.”

Legenda głosi, że to właśnie tutaj powstał zamysł baśni napisanej cztery lata później „Dziewczynki z zapałkami”. Podobno na jednej z uliczek Andersen spotkał dziewczynę, która podarował mu różę.

2 lipca 2006 roku jego pomnik odsłonięto na Placu Hviezdoslava, najbardziej prestiżowym, zielonym deptaku miasta. Autorem był Tibor Bartfay, autor kilkunastu innych pomników w Bratysławie – ten akurat wykonał za darmo.

fot. AG

Na cokole pomnika widnieje lista fundatorów: Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava, Bratislava-Staré Mesto, Tibor Sipos, Železiarne Podbrezová, a.s., DOPRASTAV, a.s., MATADOR, a.s., ECO-INVEST, a.s.,
SOAS, a.s., DALKIA-C-THERM, spol. s.r.o., Bratislavská vodárenská spoločnost, a.s.,
Veľvyslanectvo Dánskeho královstva, Predseda vlády Slovenskej republiky, FORZA, a.s., JUDr. Radomír Bžán, JUDr. Anton Blaha a manželka Mária, JUDr. Dušan Ivan, Ing. Jaroslav Mlynček, JUDr. Bernard Ondrejka, GALÉRIA ANDREJ SMOLÁK, Architekt: Štefan Svetko
Pomnik przedstawia pisarza z cylindrem w dłoni, pierwotnie otoczonym przez znane postaci z bajek, na ramieniu stoi skrzat w cylindrze. Na trotuarze przy pomniku umieszczono płatki kwiatów wykonane z różnokolorowych kamieni.
Pomnik kosztował cztery miliony słowackich koron, pieniądze w dużej mierze zostały przekazane przez prywatnych sponsorów.

Na tablicy obok posągu wyryte jest zdanie z pamiętnika Andersena: „Pewnego dnia przypomnisz sobie nieznajomego, który odwiedził Twoje miasto”.

Browar klasztorny w Bratysławie