Piękno baroku w drewnie zaklęte

11 czerwca 2019

Główny ołtarz w katedrze św. Jana Chrzciciela w Trnawie jest jednym z największych drewnianych ołtarzy na świecie. Jest największą ozdobą najważniejszego kościoła tego miasta.

Jednonawowa świątynia została wybudowana w latach1629-1637 w stylu barokowym. Jego fundatorem był palatyn Miklós Esterházy (tutaj pochowany), o czym przypomina napis na gzymsie na wejściowym portalem: „Comes Nicolaus Estarhazi R.H. Pal.”

Kościół ma 61 metrów długości i 28 metrów szerokości. Jego główny ołtarz został wykonany w latach 1637-40a budowali godwaj wiedeńscy rzeźbiarze – Baltazar Knilling i W.Knoth oraz Veit Stadle z Trnawy i mistrz Ferdynand z Cicera. Ołtarz ma wysokość 20,3 metra i szerokość 14,8 m. W jego centralnej części umieszczono obraz ze sceną Chrztu Pańskiego anad nim tarczę z figurami siedzących aniołów oraz kamienny herb rodziny Esterhazy.

Katedrę odwiedził w 2003 roku Ojciec Święty Jan Paweł II, który powiedział m.in.: „Serdecznie pozdrawiam Waszego arcybiskupa Jána Sokola, jego biskupów pomocniczych i Was wszystkich, tu obecnych. Z tej świątyni — matki wszystkich kościołów archidiecezji przesyłam swe gorące pozdrowienia wszystkim mieszkańcom tej ziemi i dla wszystkich przywołuję błogosławieństwa i łaski Boga.”

Pomnik Ojca Świętego stoi przez kościołem.

About

Słowacja to pół jego życia. Był tam ze 140 razy i co roku wraca. Namówi do wyjazdu każdego, kto stanie na jego drodze.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Go top