Piękny koncert w pięknym parku

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, w warszawskich Łazienkach Królewskich, odbył się w ostatnią sobotę Koncert Wyszehradzki. Kilkadziesiąt osób wysłuchało wspaniałego popisu dwójki polskich artystów grających utwory – jak nazwa koncertu podpowiada – czeskie, polskie, słowackie i węgierskie.

Na scenie na świeżym powietrzu, obok Wodozbioru (tuż obok Starej Pomarańczarni) rozsiadło się na leżakach i na trawie kilkadziesiąt osób. Piękna pogoda sprzyjała tego dnia spacerom o Łazienkach, ale sprzyjała też wysłuchaniu niebanalnej muzyki w niebanalnym wykonaniu.

 

Przed zgromadzonymi wystąpili: oboista Marek Roszkowski oraz Aleksandra Chmielewska, grająca na instrumencie klawiszowym. Nie był to klasyczny koncert z suchymi zapowiedziami kolejnych utworów. Marek Roszkowski kocha muzykę, kocha swój instrument i ze swadą opowiadał zarówno o granych melodiach, jak i o oboju. Tłumaczył pochodzenie niektórych utworów, ale i zalety oraz wady stroika w swoi oboju. Utwory grane przed dwójkę artystów pochodziły z krajów Grupy Wyszehradzkiej a dobrane zostały tak, by nie tylko pokazać wspólne cechy muzyki tego regionu, ale i podkreślić różnice a także – przede wszystkim – sprawić przyjemność słuchaczom. I sprawiły wielką przyjemność, zwłaszcza, że były okraszone pogodną „konferansjerką”.

 

 

 

Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Visegrad Coetus.

  Patronem medialnym koncertu był portal Wasza Słowacja.pl

Marek Roszkowski – 1. oboista Polskiej Opery Królewskiej oraz Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Przez wiele lat występował w St. Martin in the Fields w Londynie wykonując wiele koncertów solowych. W ramach dwóch edycji Festiwalu Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpił w Koncercie obojowym Vaughana Williamsa oraz Koncercie na obój i harfę W. Lutosławskiego, zaś podczas Festiwalu Mozartowskiego zorganizowanego na Zamku Królewskim w Warszawie wykonał kilkukrotnie Koncert obojowy W.A. Mozarta. Jeden z najwybitniejszych pianistów świata – Krystian Zimerman, osobiście wybrał Marka Roszkowskiego na pierwszego oboistę Polish Festival Orchestra. Wspólnie zagrali wiele koncertów w najsłynniejszych salach koncertowych świata, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Sala Pleyel w Paryżu czy Carnegie Hall w Nowym Jorku, jak również nagrali dwa koncerty F. Chopina dla Deutsche Grammophon w 1999 r. Artysta nagrywa także muzykę jazzową we współpracy z takimi muzykami jak pianista Krzysztof Herdzin czy saksofonista Grzech Piotrowski, z którym współtworzył World Orchestra.  

 

 

  Aleksandra Chmielewska – Kompozytorka związana z ośrodkiem warszawskim, przewodnicząca Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, członkini zarządu Fundacji Muzyczne Talenty Europy. Tworzy utwory orkiestrowe, chóralne i kameralne, które są chętnie wykonywane przez zespoły polskie i zagraniczne, rejestrowane na płytach oraz wydawane drukiem – na stałe współpracuje z holenderskim wydawnictwem nutowym Donemus. Interesują ją związki muzyki i zjawisk wizualnych – stąd wiele jej utworów ma charakter programowy. W swojej muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem. Obecnie pracuje nad pracą doktorską – operze o życiu meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo.