Pierwsze muzeum narciarskie na Słowacji
Początki kolekcji tego prywatnego muzeum w Podkonicach sięgaja dzieciństwa właściciela placówki – odkładał od dzieciństwa swoje zużyte narty, dostawał w prezencie.
I września 2017 roku Igor Bobák w części swoejgo rodzinnego domu otworzył pierwsze Słowackie Muzeum Narciarskie“. Mieści się w Podkonicach , niedaleko Bańskiej Bystrzycy (11 kilometrów).
Przed budynkiem możemy obejrzec stare wagoniki kolejek z Tatr Wysokich, Małej Fatry, Wielkiej Fatry, Niskich Tatr, m.in. wagonik, który przed laty kursował nad Łomicki Staw.
Wewnątrz muzuem królują narty i kijki. Każda para ma swoją historię, o której ze swadą i znastwem opowiada gospodarz. Możemy obejrzeć narty znanych słowackich narciarzy, m.in. Jany Gantnerovej-Šoltýsovej (reprezentantki Czechosłowacji na igrzyskach w Sarajewie w 1984 roku.
W sumie zgromadzono tuatj 650 eksponatów, głównie nart i kijków, ale także 85 pra narciatrskich butów. Wszystko to dokumentuje ostatnie 130 lat narciarstwa na Słowacji. Uzupełnieniem sa zdjęcia z historii narciarstwa, z zawodów. Są tutaj także sanie do transportu drewna. W jednej z sal zgromadzono tylko narty drewniane, między innymi te produkowane jeszcze za czasów Austro-Węgier. W innym pomieszczeniu umieszczono pamiątki i zdjęcia światowej sławy narciarzy, którzy brali udział w zawodach na Słowacji (np. Ingemara Stenmarka). Dla Słowaków najbardziej sentymentalne sa pamiątki po sławnych narciarzach słowackich – wspomniane narty Gantnerovej-Šoltýsovej z Sarajewa czy narty braci Bírešovcov z igrzyska w Calgary. Są też narty z zawodów pucharowych, które dobyły się w latach 50. ubiegłego wieku w samych Podkonicach. Odzielna część kolekcji stanowią narty do jazdy amatorskiej.
Muzeum można odwiedzać przez cały rok. W miesiącach grudzień – marzec, codziennie po godzinie 16; w miesiącach kwiecień – listopad, codziennie w godzinach 9:00 – 18:00.
Wstęp wolny
Adam Gąsior
Słowacja to pół jego życia. Był tam ze 140 razy i co roku wraca. Namówi do wyjazdu każdego, kto stanie na jego drodze.
POWIĄZANE WPISY
24 września 2020
Dom projektu słynnego Jurkovića w Skalicy
W bogatym w zabytki miasteczku Skalica, wśród domów stojących przy rynku, wyróżnia się…
0 Komentarzy3 Minuty
22 września 2020
Słynna majolika z Modrej
W niepozornym parterowym budynku na półkach stoją naczynia, talerze, wazy ręcznie…
0 Komentarzy3 Minuty