Pomnik mitycznego władcy Nitry

fot. AG

Władał księstwem nitrzańskim, zlecił budowę pierwszego kościoła chrześcijańskiego na ziemiach słowackich. Pribina – władca ma w tym mieście swój pomnik.

Prawie całe dnie ten plac Pribiny jest pusty. Nie ma przy nim żadnych lokali gastronomicznych ani sklepów. Jedyny zabytek – bibliotekę diecezjalną – rzadko odwiedzają turyści. Tak naprawdę, plac jest punktem na trasie pieszej ze wzgórza zamkowego do centrum miasta.

Po środku placu stoi wysoki na 6 metrów pomnik pierwszego księcia nitrzańskiego – Pribiny. Rzeźba z brązu postawiona w tym miejscu w 1989 roku jest autorstwa akademickiego rzeźbiarza z Nitry – Tibora Bartfaya.

Plac i pomnik Pribiny w Nitrze/fot. AG

Książę trzyma w dłoniach miecz, symbol władzy. Pribina to nieco mityczna postać, pierwszy książę, którego władza jest udokumentowana, władał regionem Nitry w połowie IX wieku. Uważany jest za jednego prekursorów chrześcijaństwa na tych ziemiach. Żył w latach 800 – 861 a w latach 825-33 władał księstwem nitrzańskim. Po podbiciu jego księstwa przez księcia morawskiego Wojmira, rządził księstwem lateńskim w Panonii.
Podczas swego panowania ok. roku 828, w Nitrze rozkazał wybudować pierwszy chrześcijański kościół na ziemiach słowackich.

fot. AG
fot. AG

Cuda nitrzańskiej biblioteki