Potęga win słowackich

Adam Žilík przez chwilę się kryguje, niby nie wie czy uda mu się otworzyć butelkę musującego wina szablą, po chwili szybki i wyćwiczony ruch ręką i końcówka butelki korkiem zostaje utrącona a wino wylewa się rzęsistym strumieniem. Tak zaczyna się zwiedzanie winnicy Château Topoľčianky.

 

  7,5 milionów butelek rocznie – ta liczba działami na wyobraźnię. Tyle właśnie butelek napełniają swoimi winami gospodarze w jednej z najbardziej znanych winiarni na Słowacji  – Château Topoľčianky.

Winnica założona została w 1933 roku, choć tradycje winiarstwa sięgają tutaj XVIII wieku. na początku XIX wieku przy pałacu Topolcinaky zatrudniony był francuski specjalista od produkcji wina. W okresie międzywojennym wina tutejsze smakował prezydent Czechosłowacji, Masaryk, który często przyjeżdżał do miejscowego pałacu (czytaj TUTAJ). Raz podobno z powodu doskonałych win, przedłużył swój pobyt do czterech miesięcy.

Od 1993 roku prywatna firmanowi nazwę pochodząca oczywiście od pałacu – Château Topoľčianky. Spółka ma ponad 550 hektarów własnych winnic głównie w regionie nitrzańskim oraz Południowosłowackim Regionie Winiarskim. Uprawiane są szczepy typowe dla tego regionu Słowacji.  

 

Zwiedzanie to spacer po przestronnych piwnicach (część jest rozbudowywana), gdzie zgromadzonych jest obecnie 450 tysięcy butelek wina oraz 100 wielkich beczek z winem (ponad 560 tysięcy litrów). Potem część produkcyjna  i degustacja prowadzona ze swadą przez Adama (w języku polskim).Jest możliwość spróbowania (oprócz tego musującego na „dzień dobry” – Sekt 1933): Wetlinskiego Zelenego, Rulandskiego Białego I Modrego, Frankovki Modrej, Tramina Czerwonego, Rieslinga Rynskiego i Vlaszskiego, Dunaja, Devina i przeboju ostatnich lat – wina Irsai Oliver (rocznik 2018 trafił do Słowackiego Salonu Win).  

 

 

  Oczywiście degustacja zaspokaja kubeczki smakowe, ale budzi też chęć zakupów. Na szczęście firmowy sklepik jest kilkanaście kroków od sali degustacyjnej. Ceny rozpustnie niskie, wybór – wielki. Nic dziwnego, że każdy wychodzi z torbą i pudłami pełnymi butelek.  

 

 

Château Topoľčianky to nie tylko jeden z największych producentów wina na Słowacji i w tym rejonie Europy. To również gwarancja wysokiej jakości win. Jeśli gdziekolwiek na Słowacji odwiedzicie dział win w dużym sklepie – wina z napisem Château Topoľčianky na etykiecie kupujcie w ciemno. Polecamy!