Preszowskie muzeum wina

W podziemiach urzędu miasta, przy głównym deptaku Preszowa urządzono muzeum wina

Wejście (a więc i wyjście) przypomina wejście do piwnic winnych. Schodzimy po stromych, kamiennych schodkach (pamiętajmy, że po ewentualnej degustacji, będziemy po nich wchodzić) do małego sklepiku. Tutaj będziemy mogli kupić wina, których spróbujemy pod koniec zwiedzania.

Muzeum powstało w 1994 roku.

Samo zwiedzanie to wędrówka po salach piwnicznych na trzech poziomach. Muzeum znajduje się w dawnej winnej piwnicy, jednej z piwnic, w których preszowianie przechowywali przez wieki wina po wielkim pożarze miasta w 1504 roku. Teraz w okolicy miasta nie uprawia się już winorośli. Ekspozycja prezentuje wina z całej Słowacji oraz innych regionów świata.

Szczególną uwagę (i jedną salę) poświęcili gospodarze Tokajowi. Pamiętajmy, że Słowacy, jako jedyni oprócz Węgrów, maja prawo do produkcji i używania nazwy „Tokaj” (czytaj TUTAJ).

W sumie w muzeum zgromadzono ponad  2 tysiące rodziajów wina.

Zwiedzanie (najlepiej z gospodarzem doskonale znającym historię muzeum i wina) kończymy w sali degustacyjnej (może się w niej zmieścić 50 osób). Tutaj mamy okazje skosztowania kilku gatunków słowackich win. Jeśli któreś nam szczególnie zasmakuje, możemy je kupić we wspomnianym sklepiku. Potem już zostaje wydostać się na powierzchnię po stromych, kamiennych schodkach.

Wstęp – 2 euro

www.muzeumvin.sk