Rosarium ku czci Różanej Hrabiny

Róże w Rosarium w Dolnej Krupie/fot. AG

We wsi Dolna Krupa powstało Rosarium M.H. Chotekovej. Ma ono podtrzymywać pamięć o Henrietcie Chotekovej, słynnej „Różanej Hrabiny”.

Hrabina z Dolnej Krupy byłą najsłynniejszą hodowczynią tych kwiatów na Słowacji. Urodziła się jako Henrieta Hermina Rudolfina Ferdynanda Marie Antonie Chotkova w roku 1863 a kiedy w 1890 roku odziedziczyła pałac zaczęła tworzyć w parku rosarium. Sama doglądała hodowli róż, stworzyła dwie róże: Ignis i Phaenomen.

Jedna z róż w rosarium/fot. AG

Hrabina była członkiem VDR – Związku Niemieckich Przyjaciół Róż. Jej rosarium było uznawane za jedno z trzech najważniejszych w Europie, rosło w nim ponad 6 tysięcy róż.
Po wojnie – już w Czechosłowacji – podjęła się odbudowy zniszczonego rosarium, ufundowała szkołę hodowców róż. Niestety nie udało jej się całkowicie odbudować rosarium z czasów świetności. Po wybuchu II wojny światowej hodowla zamarła, pod jej koniec park i pałac zostały zdewastowane przez Armię Czerwoną i miejscowych wieśniaków. Hrabina pozbawiona środków do życia umarła pod opieką zakonnic w wieku 83 lat.

Rosarium/fot. AG

W kwietniu 2019 roku, przy firmie Api Med zasadzono pierwsze krzaki w nowym rosarium. Oficjalnie, dla gości, rosarium otwarto w czerwcu 2020 roku. Obecnie rośnie w niej tysiąc róż ze stu gatunków. Najwięcej, bo 341 jest krzaków róży „Różna Hrabina”. Inne gatunki są reprezentowane przez 3 – 5 krzaków. W rosarium rośnie również wyhodowana w 2013 roku „Maria Henrietta”.

Róża Maria Henrietta/fot. AG

Najpiękniej i najpełniej rosarium wygląda w kwietniu, kiedy kwitną róże pnące się. Rosarium latem 2020 roku odwiedzało ok. 300 osób dziennie. Wstęp kosztuje 2 euro.
Tuż obok można zjeść posiłek w restauracji „Maria Henrietta” (na 70 osób) i kupić słynne wyroby miodowe firmy ApiMed.

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Różana hrabina z Dolnej Krupy