Rotunda w Skalicy

Rotunda, w tle fragment miasta/fot. AG

Okrągłą kamienną budowlę, zwieńczoną czerwona kopułą, widać z każdego punktu widokowego w Skalicy, choćby z wieży kościoła św. Michała w centrum miasta.

Wygląda jak wieża obronna i w XV wieku rzeczywiście taką była. Trzy wieki wcześniej zbudowaną ją, jako mały kościółek składający się z półokrągłego prezbiterium i kolistej nawy. Jej mury mają od 130 do 140 cm grubości. Około 1435 roku rotundę podwyższono tworząc drugie piętro. Wtedy to włączono ją do systemu obronnego murów miejskich a w zachodniej części, tuż pod dachem, utworzono gotycki portal łączący rotundę z gankiem na murach obronnych.

Widok na rotundę/fot. AG

Górna część rotundy służyła od tej pory, jako strażnica, dolna zaś – jako kaplica.
Wewnętrzna średnica nawy wynosi 5,4 metra. Wewnętrzne elewacje pierwotnie pokryte były barwnymi malowidłami przedstawiającymi żywot św. Jerzego.

Malowidła ścienne wewnątrz rotundy/fot. AG

Pod koniec XVI i na początku XVII wieku Skalica spłonęła dwukrotnie, ucierpiała na tym także rotunda. Po roku 1650 przebudowano ją w stylu barokowym, powiększono okna. W 1945 roku rotunda została zniszczona po wybuchu bomby lotniczej. Rekonstrukcję rozpoczęto w 1949 roku usuwając tynk i odsłaniając oryginalne romańskie i gotyckie elementy. Rekonstrukcja zakończyła się w 1954 roku, W połowie lat 90-tych XX wieku odrestaurowano znajdujące się wewnątrz średniowieczne malowidła ścienne, przedstawiające Św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Średniowieczne polichromie w rotundzie/fot. AG

Podziemna lodówka w Skalicy