Skansen u stóp zamku

Zamek był tutaj do zawsze, skansen etnograficzny otwarto w 1985 roku. I jest jak przed wiekami: na wzgórzu kamienna siedziba panów, na dole – drewniane chłopskie chaty.

Na dokładne zwiedzenie skansenu potrzeba mniej więcej godziny. Prawie wszyscy łącza to z wcześniejszą wizytą na zamku w Starej Lubowli. Schodzimy do parkingu i wejście do skansenu jest dokładnie naprzeciwko niego.

Kilkadziesiąt metrów na lewo od wejścia widać najwspanialszy eksponat – dominujący na resztą budynków swoja wieżą, drewniany, greckokatolicki kościół św. Michała Archanioła pochodzący ze wsi Matysowa. Pochodzi z 1833 roku. Jego wnętrze zdobi ikonostas z pierwszej połowy XVIII wieku, ikony o wiek starsze i ołtarz z wieku XX. W roku 1991 świątynia została konsekrowana i od tej pory w święta odprawiane są tutaj nabożeństwa.

A potem, jak kto lubi – można iść dookoła całego skansenu, można na wyrywki wybierać chaty, które się wydają najciekawsze.

Najmłodszym budynkiem jest dom rodziny Murcków postawiony w 1947 roku we wsi Udol. Pokazuje on najpóźniejsze stadium rozwoju drewnianego budownictwa. Obecnie jest w nim ekspozycja dawnej wiejskiej szkoły z mieszkaniem nauczyciela. Możemy także zwiedzić inne domy mieszkalne, młyn, kuźnię, warsztat stolarza. Różne wnętrza, różne wyposażenie, mniej lub bardziej zdobione wejścia i belki stropowe. Z budynków gospodarczych zwraca uwagę sypaniec pochodzący spod Tatr Wysokich. To słowacka odmiana naszej ziemianki – budynek jednocześnie służący za magazyn i lodówkę.

Prawdziwym przebojem zaś, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających jest stojąca na rozległym trawniku drewniana, ręcznie zrobiona karuzela. Każde „siedlisko” jest inne, wszystkie stanowią uciechę dla maluchów…

http://www.hradlubovna.sk/pl/zwiedzanie-skansenu/