Skwer Lennona w Bardejowie

30 kwietnia 2018

To prawdopodobnie najkrótsza uliczka (zaułek?) w Bardejowie na Słowacji. Znajduje się tuż obok ulicy Klasztornej, nie dalej niż dwie minuty spaceru do rynku.

Na murze otaczającym jedną z willi przedstawiony jest wizerunek Johna Lennona. Z drugiej strony domu stojącego adresowo przy ulicy Miśkovskeho, na małej działce o powierzchni 72 metrów kwadratowych (nieogrodzonej) ustawione są głazy. Największy z mosiężnymi literami tworzącymi napis „In honour of The Beatles”, inne poświęcone czterem członkom zespołu (niestety dwa nich z datami nie tylko urodzin, ale i śmierci). Na innych kamieniach tytuły najważniejszych albumów grupy.

Zbudowany prywatnymi rękami bardejowskich wielbicieli grupy z Liverpoolu symboliczny skwer (czy jak mówią na Słowacji – parcik) Lennona, jest drugim na świecie, po skwerze w Hawanie (w Warszawie, na Jazdowie jest uliczka Johna Lennona) parkiem beatlesowskim.

Co roku, 8 grudnia, w rocznicę śmierci Lennona, zbierają się tutaj jego wielbiciele, zespoły muzyczne (np. miejscowa grupa The Cardinals), odbywają się happeningi.

Mały park – wielka rzec dla kochających The Beatles.

www.bardejov.sk

About

Słowacja to pół jego życia. Był tam ze 140 razy i co roku wraca. Namówi do wyjazdu każdego, kto stanie na jego drodze.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Go top