Słowackie wina w Lidlu. Okazja, by przygotować się do wyjazdu

Słowackie wina w Lidlu
Irsai Oliver z winnicy Matusak / fot. MM

Po latach oczekiwania wreszcie nadszedł ten moment – w całej Polsce można kupić słowackie wina i to w śmiesznych cenach. Jak to w Lidlu, zniżki i promocje – dwie butelki w cenach od około 10 zł do 20 zł sztuka. Dla tych, którzy wracając ze Słowacji nie mieli jak zrobić zapasów, albo już te zapasy wyczerpali, jest to wiadomość tygodnia.

Wina z rocznika 2019 ze znanych regionów winnych, takich jak Małokarpackie, Kraj Nitrzański, Słowacja Wschodnia i Południowa kupić można od poniedziałku w sklepach sieci Lidl. I trzeba się spieszyć – pod koniec dnia półki potrafią być już przetrzebione.

Białe wytrwane: Rizling rynski, Irsai Oliver, Rulandske sede

Rulandske sede (pinot gris) z dużej piwnicy Tibava (Słowacja Wschodnia), w cenie 9,99 za butelkę gdy kupujemy dwie – znika z półek szybciej niż bryndzowe haluszki z talerza po całym dniu w górach.

Za nieco lepszej jakości wina zapłacić trzeba jednak niewiele więcej. W bardzo przystępnych cenach znajdziemy na lidlowej półce Rizling Rynski ze znanej małokarpackiej winnicy Chateau Modra. To dobra propozycja na lato, wino dobrze zbudowane, orzeźwiające i jak na tę cenę naprawdę przyzwoite.

Nie będzie żadnego zaskoczenia, że najlepszym winem z zestawu będzie Irsai Oliver od Matysaka. To stosunkowo niewielki w skali winiarz z Pezinoku, kolejnej miejscowości na Małokarpackim Szlaku winnym. Węgierskiego pochodzenia szczep Irsai Oliver to mój ulubieniec, a Słowacy potrafią się z nim obchodzić. W wydaniu Matysaka to wytrawne, ale bardzo świeże wino jest zdecydowanie warte swojej niskiej ceny, a śmiem twierdzić, że byłabym gotowa zapłacić za nie więcej.

Z kolei region nitrzański reprezentowany jest przez Tramin Cerveny (gewürztraminer) z piwnicy Vino Nitra. Zamyka ono listę wytrwanych białych win ze słowackiego katalogu Lidla.

Zweigeltrebe, Alibernet, Pinot Noir

Do oferty dobrano przyzwoite półwytrwane różowe Zweigeltrebe z Villi Vino Rača. To kolejna orzeźwiająca, owocowa propozycja na letnie, gorące dni.

Wśród czerwonych znajdziemy dwie propozycje z Pivnicy Tibava: Alibernet (popularne również w Polsce połączenie alicante bouschet i cabernet sauvignon) oraz Pinot Noir. Oba wytrwane, o owocowych aromatach, z pewnością znajdą uznanie wśród miłośników tych odmian.

Musujące De Luxe do deserów

Do Lidla trafiła też propozycja dla amatorów słodkich win musujących. De Luxe z założonej w  w 1825 roku winnicy Hubert J.E. to propozycja wyłącznie deserowa.

Marzena Markowska

Słowacja to jej miłość od drugiego wejrzenia, ale to pierwsze się nie liczy, bo nie piła wtedy słowackiego wina.


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center