Słowackie wina w Lidlu. Okazja, by przygotować się do wyjazdu

Irsai Oliver z winnicy Matusak / fot. MM

Po latach oczekiwania wreszcie nadszedł ten moment – w całej Polsce można kupić słowackie wina i to w śmiesznych cenach. Jak to w Lidlu, zniżki i promocje – dwie butelki w cenach od około 10 zł do 20 zł sztuka. Dla tych, którzy wracając ze Słowacji nie mieli jak zrobić zapasów, albo już te zapasy wyczerpali, jest to wiadomość tygodnia.

Wina z rocznika 2019 ze znanych regionów winnych, takich jak Małokarpackie, Kraj Nitrzański, Słowacja Wschodnia i Południowa kupić można od poniedziałku w sklepach sieci Lidl. I trzeba się spieszyć – pod koniec dnia półki potrafią być już przetrzebione.

Białe wytrwane: Rizling rynski, Irsai Oliver, Rulandske sede

Rulandske sede (pinot gris) z dużej piwnicy Tibava (Słowacja Wschodnia), w cenie 9,99 za butelkę gdy kupujemy dwie – znika z półek szybciej niż bryndzowe haluszki z talerza po całym dniu w górach.

Za nieco lepszej jakości wina zapłacić trzeba jednak niewiele więcej. W bardzo przystępnych cenach znajdziemy na lidlowej półce Rizling Rynski ze znanej małokarpackiej winnicy Chateau Modra. To dobra propozycja na lato, wino dobrze zbudowane, orzeźwiające i jak na tę cenę naprawdę przyzwoite.

Nie będzie żadnego zaskoczenia, że najlepszym winem z zestawu będzie Irsai Oliver od Matysaka. To stosunkowo niewielki w skali winiarz z Pezinoku, kolejnej miejscowości na Małokarpackim Szlaku winnym. Węgierskiego pochodzenia szczep Irsai Oliver to mój ulubieniec, a Słowacy potrafią się z nim obchodzić. W wydaniu Matysaka to wytrawne, ale bardzo świeże wino jest zdecydowanie warte swojej niskiej ceny, a śmiem twierdzić, że byłabym gotowa zapłacić za nie więcej.

Z kolei region nitrzański reprezentowany jest przez Tramin Cerveny (gewürztraminer) z piwnicy Vino Nitra. Zamyka ono listę wytrwanych białych win ze słowackiego katalogu Lidla.

Zweigeltrebe, Alibernet, Pinot Noir

Do oferty dobrano przyzwoite półwytrwane różowe Zweigeltrebe z Villi Vino Rača. To kolejna orzeźwiająca, owocowa propozycja na letnie, gorące dni.

Wśród czerwonych znajdziemy dwie propozycje z Pivnicy Tibava: Alibernet (popularne również w Polsce połączenie alicante bouschet i cabernet sauvignon) oraz Pinot Noir. Oba wytrwane, o owocowych aromatach, z pewnością znajdą uznanie wśród miłośników tych odmian.

Musujące De Luxe do deserów

Do Lidla trafiła też propozycja dla amatorów słodkich win musujących. De Luxe z założonej w  w 1825 roku winnicy Hubert J.E. to propozycja wyłącznie deserowa.