Spiska potęga kamienia

Ruiny Spiskiego zamku najwspanialej wyglądają od strony Spiskiej Kapituły położonej na sąsiednim wzgórzu. Bryła zamku i murów podgrodzia górują nad okolicą i nad przytulonym poniżej miasteczkiem Spiskie Podgrodzie.

Skaliste wzgórze ma wysokość 634 m. Jeszcze w epoce żelaza (od ok. 300 r p.n.e. do 180 r n.e.) istniało tutaj grodzisko. Na idealnym do obrony miejscu na przełomie XI i XII wieku zbudowano strażnicę. Potem rozbudowano ją do rozmiarów zamku, który miał strzec północnych granic Węgier. Rozbudowa trwała w XIII, XIV i w XV wieku, kiedy dodany został kolejny dziedzinice.

Po 1464 roku, żupanowie Stefan i Emeryk Zápolya zbudowali renesansowy pałac, salę rycerska i kaplice św. Elżbiety. W roku 1531 żupanami została rodzina Turzonów, którzy kontynuowali przebudowę w stylu renesansowym. Od 1636 roku aż do II wojny światowej zamkiem władała rodzina Csáky.

Ruiny zajmują ponad cztery hektary powierzchni. Niestety od pożaru w 1780 roku zamek zaczął popadać w ruinę i dopiero od 1970 roku zaczęto konserwować.

Obecnie w zachowanych salach znajduje się ekspozycja prezentująca dzieje zamku. Jednak większość turystów przede wszystkim delektuje się ogromem ruin, widokami. Najlepszy oczywiście rozpościera się z wieży (donżonu), na którą możemy się wdrapać najpierw po schodach zewnętrznych a potem wąskich, niskich wewnętrznych (frajda dla dzieci i wszelkiego rodzaju krasnali).

Do zamku najlepiej dojść od pobliskiego parkingu. Prowadzi od niego szeroka droga i wąska, bardziej stroma ścieżka po zboczu. Obie prowadzą do romańskiej bramy dziedzińca z kasami, sklepikiem i kawiarenką. Potem lekko pod górę przez kolejna bramę wchodzimy do najstarszej części twierdzy – zamku górnego z dominującym wspomnianym donżonem z XIII wieku. Możemy tez korzystając z audiobooka pomyszkować po dawnych pomieszczeniach (m.in. kuchni zamkowej), dziedzińcach. Niestety pałac renesansowy wciąż jest odbudowywany, więc możemy go obejrzeć tylko z zewnątrz. Za to widok z wieży wynagradza wysiłek wspinaczki stromymi schodami. Widać zamek, podgrodzie, cała okolicę a przy dobrej pogodzie – Tatry Wysokie.

Po zejściu warto z głównego zamku warto zajrzeć na rozległy teren zamku dolnego, przejść się długim murem obronnym, obejrzeć pokazy szermiercze lub występ zespołu ludowego. Spiski Zamek to miejsce obowiązkowe na liście atrakcji nie tylko Spiszu, ale i całej Słowacji. Większych ruin nie zobaczycie nie tylko w tym kraju, ale i w ogóle na północ od Alp.

Zamek Spiski znajduje się tylko 40 kilometrów od Popradu i ok. 100 od Zakopanego. Idealne miejsce na kilkugodzinny wypad. A zjeść radzę TUTAJ

Ceny biletów:

Dorośli – 8 euro

Studenci – 6 euro

Młodzież do w wieku 6-18 lat – 4 euro

Bilet rodzinny dla 4 osób – 19 euro

www.spisskyhrad.sk