Spływ po Dunajcu po słowacku

Jest odcinek na Dunajcu, na którym często na przemian płyną tratwy polskie i słowackie. Słowacka wersja spływu jest krótsza, ale też pasjonująca.

Na 12-osobowe tratwy wsiadamy na przystani przy Czerwonym Klasztorze. Tutaj tez można kupić bilety na spływ. Tak, jak w Polsce, tratwę obsługuje dwóch flisaków. I płyniemy Dunajcem a po obu stronach – Polska i Słowacja. Często, po kilku zakrętach trudno się zorientować, który brzeg jest czyj. Flisacy z tego żartują, zadają turystom podchwytliwe pytania, typu; a po czyjej stronie stoi widoczna tam skała. Odpowiedzi – na ogół pół na pół. Podczas pokonywaniu Przełomu Dunajca podziwiamy najsłynniejsze miejsca, znane z polskiej wersji spływu, słyszymy po słowacku te same legendy.

W sumie spływamy rzeką dziewięć kilometrów. Mijamy po drodze między Ostrą Skałę i Klasztorną Górę. Potem – Wyżnią i Niżnią Grabczychę, wreszcie –  innymi Janosikowy Skok (inna nazwa – Zbójnicki Skok), miejsce, w którym Janosik po ucieczce z więzienia przeskoczył Dunajec. Niezły z niego był kozak, Dunajec ma w tym miejscu 10 metrów szerokości i 12 metrów głębokości. Następna charakterystyczna grupa skał to Siedem Mnichów. Mnisi z Czerwonego Klasztoru przeprawiali się przez Dunajec do polskiej mniszki i z to zostali ukarani zamiana w kamienie. Mniszkę możemy zobaczyć na ścianie Facimiechu, tej samej, na której widnieje wielki wizerunek orła z rozpostartymi skrzydłami.

Przez długi czas spływu z łodzi widać już masyw Trzech Koron i jego wierzchołki zwane: Wysoką Kaśką, Grubą Baśką i Kudłatą Maryśką.

Inne nazwy mijanych miejsc to między innymi: Leniwe Ploso, Piecki, Ligarki, Fujarki. Czerwona Skała, Wilcza Skała, Głowa Cukru i dumnie wznosząca się nad rzeką Sokolica. Gdy miniemy Sokolicę, mamy jeszcze przed sobą najgłębsze miejsce na rzece – Loch i niedługo potem jest ujście Leśnickiego Potoku i przystań końcowa spływu słowackiego (dalej Dunaje płynie w Polsce) – Leśnica. Stąd już tylko 10 minut specerkiem do najbliższego miejsca, gdzie można popróbowac słowackiej kuchni, ale o tym nastepnym razem.

Spływ trwa nieco ponad godzinę.

Ceny biletów:

Dorośli – 12 euro

Studenci – 10 euro

Dzieci do 12 lat – 6 euro

http://www.penzionpltnik.sk