Stary ratusz bratysławski

Ratusz bratysławski od strony Rynku Głównego/fot. AG

Do starego ratusz możemy wejść z dwóch stron – od Rynku Głównego i od Placu Prymasowskiego. Zresztą wielu bratysławian skraca sobie drogę między tymi placami idąc przez wewnętrzny dziedziniec ratusza.

Obecnie budynek ratusza mieści Muzeum Miasta Bratysławy. Na parterze nasze zwiedzanie zaczyna się od sali z mieszczącej ekspozycję relikwiarzy, szat liturgicznych oraz różnej wielkości „świętych obrazków” z XVII wieku, autorstwa anonimowych zakonników. Kolejne pomieszczenie, to prezentacja zachowanych oryginalnych mieszczańskich mebli z XVIII wieku.

Widok z wieży

Dla wielu odwiedzających najważniejszym punktem zwiedzania ratusza jest wejście na wieżę (wliczone w cenę biletu).
W połowie wieży mijamy odtworzony pokój słynnego archiwisty bratysławskiego Ovidia Fausta (1896 – 1972), który zebrał księgozbiór ponad 9 tysięcy wolumenów. Podarował je muzeum.

Pokój archiwisty bratysławskiego Ovidia Fausta/fot. AG

Spiralne schody prowadzą nas na taras widokowy – pod drodze mijamy dwa dzwony Krótka wspinaczka nagrodzona jest widokiem na cztery strony: czerwone dachy kamienic Starego Miasta, kościelne wieże, pylon mostu SNP zwieńczony „spodkiem” restauracji UFO.
Oryginalna wieża spłonęła w 1733 roku i po pożarze podwyższono ją i przebudowano w barokowym stylu.

Widok na dziedziniec ratuszowy/fot. AG

Po zejściu na dół, zwiedzamy najstarszą część budynku – suteryny. Możemy tutaj obejrzeć m.in. stare drzwi prowadzące do poszczególnych komnat, w pomieszczeniach organizowane także czasowe wystawy.

Z kolei na I piętrze w dawnych salach sądu miejskiego i rady miejskiej mieści się wystawa ukazująca historię Bratysławy od pierwszej wzmianki w 1291 roku. Wystawę otwiera makieta Bratysławy z czasów panowania Marii Teresy, autorstwa Adolfa Stephaniego z roku 1913. Następnie oglądamy dokumenty dotyczące historii miasta, szafy dawnego archiwum miejskiego. W dawnej sieni Rady Miejskiej zgromadzono zbiory przedmiotów, które przed 1918 rokiem podarowali muzeum mieszkańcy – m.in. naczynia, sprzęty domowego codziennego użytku, porcelanę. Na ścianach malowidła z 1878 roku.

W sali sądowej uwagę zwraca piec z 1872 roku oraz freski na suficie pochodzące z 1695 roku.
W sąsiadującej z tym pomieszczeniem kapliczce św. Władysława na ścianie zachowały się resztki średniowiecznych malowideł, w centrum zaś stoi drewniany dyptyk z XV wieku.

Zachowane malowidła/fot. AG

W kolejnych salach zgromadzono dalsze eksponaty świadczące o bogatej historii miasta i jego mieszkańców: sztandary Rady i cechów, dokumenty i pieczęcie administracji miejskiej, tarcze i pamiątki Bractwa Kurkowego. Najmłodsi, ale nie tylko, mogą spróbować sił w układaniu z fragmentów sylwetki ratusza z poszczególnych okresów historycznych miasta – jeśli popełnimy błąd, ratusz „płonie”.

Kolejna sala poświęcona jest przemysłowi i rzemiosłu Bratysławy, zgromadzono tutaj sprzęty sklepowe, butelki, naczynia, skrzynie, wyroby rzemieślnicze, pamiątki z fabryk i browarów. Fragment wystawy poświęcono związkom Bratysławy z Dunajem (m.in zdjęcia i model statków rzecznych). Zwiedzanie wieńczy film o Bratysławie.

Fragment ekspozycji/fot. AG

Na zwiedzanie muzeum warto zarezerwować sobie godzinę.

Na ścianie ratusza od strony Rynku Głównego, umieszczono tabliczkę z poziomą kreską wskazującą poziom wód Dunaju podczas powodzi w roku 1850. Na tej samej ścianie zachowano kulę armatnią przypominająca oblężenie przez wojska napoleońskie w 1809 roku.

fot. AG
fot. AG
fot. AG
Widok na plac Franciszkański/fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Puste sale stołecznego zamku