Straty po ostatnich ulewach wyniosły ponad 1,2 mln euro

Ostatnie lipcowe ulewne deszcze na Słowacji wyrządziły najwięcej strat w Tatrach Wysokich i Pieninach. Wysokość ich szacowana jest na ponad 1,2 mln euro.

Największe szkody wyrządziła woda w rejonie Tatrzańskiej Jaworzyny. Między innymi w Dolinie Jaworowej uszkodziła źródło wody pitnej dla Żdiaru i Tatrzańskiej Jaworzyny. Zniszczone zostały także mostki, drogi i szlaki turystyczne. W pobliżu Podmurania osunęła się ziemia ze zbocza na długości czterystu metrów, konieczne będzie wybudowanie muru oporowego.

We wszystkich potokach w rejonie Tatrzańskiej Jaworzyny zalega tysięce połamanych drzew i gałęzi. Na razie wydobyto ich ponad 300 metrów sześciennych. Władze TANAP-u szacują, że w korytach potoków i rzek leży 20 – 30 tysięcy drzew. Dalsze tysiące leżą w okolicach potoków.

Oprócz Doliny Jaworowej w Tatrach Wysokich zamkniętych jest tylko dwa szlaki – żółty prowadzący z Tatrzańskiej Leśnej do  Chaty Rainerowej na Polanie Staroleśnej oraz fragment zielonego szlaku z Tatrzańskiej Polanki do Śląskiego Domu. Tutaj woda zniosła mostek, ale do schroniska można dojść drogą asfaltową. W Dolinie Białej Wody oznaczono obejścia miejsc zawalonych drzewami, podobnie jest w dolinach Cichej i Koprowej