Szlak rowerowy w słowackim Tokaju zyskał nową wypożyczalnię rowerów

Otwarcie nowej wypożyczalnia/fot. archiwum KRT

W ostatnią sobotę w miejscowości Veľká Třňa otwarta została nowa wypożyczalnia rowerów. Jest ona ważnym elementem projektu „Rodzinne wycieczki rowerowe w sercu Tokaju”.

Projekt jest finansowany przez władze samorządowe regionu koszyckiego oraz program Terra Incognito.
Tokaj, najmniejszy region winiarski na Słowacji od lat walczy o turystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Stara się więc promować nie tylko największą swoją atrakcję – wino, ale i walory kulturowe, walory chronionych obszarów przyrodniczych, rezerwaty.

Projekt „Rodzinne wycieczki rowerowe z serca Tokaju” jest doskonałym przykładem tego, jak program Terra Incognita pomaga podnieść poziom turystyki w całym regionie poprzez wsparcie dla małych firm.

Wspomnianą wypożyczalnię otworzyła rodzina Kaprálov, która w ten sposób rozszerzyła swoją ofertę zakwaterowania.

Rastislav Trnka, przewodniczący samorządu regionu koszyckiego, powiedział: „Ten fragment naszego regionu oferuje wspaniałe możliwości poznania winnic Tokaj na dwóch kołach. W okolicy istnieje ponad 80 kilometrów ścieżek rowerowych. Aby jeszcze bardziej zmotywować odwiedzających do aktywnego poznawania Tokaju, zapewniliśmy dotację w wysokości prawie 9 000 euro na budowę wypożyczalni rowerów w ramach regionalnego programu dotacji Terra Incognita. Pomysłodawca kupił rowery, niezbędny sprzęt do naprawy i serwisu i stworzył wypożyczalnie rowerową.
Wierzę, że dzięki temu projektowi w Tokaju będzie więcej odwiedzających.”

Celem projektu „Rodzinne wycieczki rowerowe z serca Tokaju” jest zwiększenie możliwości dla turystów odwiedzających ten obszar, o dodanie propozycji zwiedzania rowerem.

Nowa wypożyczalnia rowerów w regionie koszyckim

Nowa wypożyczalnia rowerów w miejscowości Veľká Třňa oferuje obecnie 13 rowery – 5 damskich, 5 męskich i 3 dziecięce, 2 skutery, 2 foteliki rowerowe dla dzieci, 1 wózek rowerowy – przyczepę rowerowa, 1 rower elektryczny i 15 kasków rowerowych o różnych rozmiarach. Oprócz samej wypożyczalni na terenie wnioskodawcy zbudowano całoroczne pomieszczenie do przechowywania tych rowerów.

Lenka Vargová Jurková, dyrektor wykonawczy koszyckiego regionu turystycznego, podkreśliła: „Trasy rowerowe w regionie Tokaju nadają się nie tylko dla wyczynowych cyklistów, ale i dla wszystkich lubiących wycieczki rekreacyjne. Turyści mogą na dwóch kółkach dotrzeć do tak ciekawych miejsc, jak wież widokowa na Małej Třni, do najniżej położonego punktu na Słowacji w Klinie nad rzeką Bodrog lub zsiąść z roweru i popłynąć łodzią po rzece.”