Tatry Wysokie – 10 najpiękniejszych wycieczek

Tatry Wysokie od wielu lat pozostają najchętniej odwiedzanym regionem na Słowacji. Oprócz miejsc powszechnie znanych, jest tu jednak kilka zakątków, do których turyści – zwłaszcza z Polski – trafiają raczej rzadko. Przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie dziesięciu miejsc, które warto odwiedzić. Znajdziecie tutaj i szczyty kultowe, i te, na których często można cieszyć się samotnością nawet w środku sezonu!

Łomnica

Wizyta na drugim co do wysokości szczycie Tatr jest nie tylko wyprawą w inny świat – świat skał, przepaści, turni, ostrych grani i niebiańskich widoków. Jest także niesamowitą przygodą, w której główną rolę odgrywa lot nad kilkusetmetrową przepaścią w małym wagoniku kolejki linowej. Ukończona w latach 40. kolej linowa składa się z trzech odcinków, z których ostatni prowadzi od Łomnickiego Stawu na szczyt Łomnicy bez żadnej podpory! Dla zwykłych turystów jest to jedyna droga dostania się na tak wysoki wierzchołek – inne drogi dostępne są dla taterników lub z przewodnikiem wysokogórskim. Pobyt na szczycie trwa ok. 50 minut – wystarczająco dużo, by przyjrzeć się dokładnie granitowym kolosom i wypić kawę w małej kafejce znajdującej się w budynku stacji kolejki. Prawdziwym rarytasem może być jednak nocleg w 4-osobowym apartamencie na szczycie, a obserwowanie wschodu słońca i tatrzańskich szczytów oświetlonych jego pierwszymi promieniami, wystających ponad poranne morza mgieł, pozostaje w pamięci na całe życie. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule Nocleg na czubku Tatr Wysokich https://www.waszaslowacja.pl/nocleg-czubku-tatr-wysokich/

Krywań

Nikt, kto chciałby poznać Tatry nie może ominąć wierzchołka Krywania (2494 m n.p.m.), tylko kilka metrów niższego niż wspomniane już Rysy. Jest on od 1935 narodową górą Słowaków. Szczyt został umieszczony także w hymnie Słowacji, w herbie Słowackiej Republiki Socjalistycznej (wieczny ogień na tle góry), a od 1 stycznia 2009 r. znajduje się na słowackich monetach o nominale 1, 2 i 5 eurocentów. Przez samych Słowaków uważany jest za najpiękniejszy szczyt tatrzański. Na wierzchołek prowadzą dwa szlaki – krótszy, ale bardziej stromy szlak zielony, prowadzi z Trzech Źródeł (Tri studničky) – wejście zajmuje ok. 2.30 godz. Natomiast dojście od strony Szczyrbskiego Jeziora szlakiem czerwonym, a potem niebieskim zajmuje około 3.45 godz.

 

Rohatka

Jeden z najdzikszych zakątków słowackich Tatra Wysokich udostępniony szlakiem turystycznym to śmiało wycięta w głównym grzbiecie przełęcz Rohatka. Całodzienne przejście z doliny Białej Wody do Smokowca prowadzące przez nią to prawdziwa górska „wyrypa”. Dostarcza jednak niesamowitych wrażeń i wiele satysfakcji. Szlak nie jest trudny na większości swojego przebiegu, ale zdobycie samej przełęczy trzeba okupić wspinaczką ubezpieczoną łańcuchami. Zejście do Doliny Staroleśnej – to jeden z najwspanialszych zakątków w tatrach. Cała trasa z Łysej Polany do Smokowców zajmuje około 8,5 godz., a pokonać trzeba 1430 metrów podejścia. Ale naprawdę warto!

Sławkowski Szczyt

Jednym z najłatwiejszych do zdobycia wysokim wierzchołkiem w Tatrach Wysokich jest Sławkowski Szczyt (2452 m n.p.m.), słynący z pięknego widoku na dzikie masywy Gerlachu i Łomnicy. Prowadzi nań niebieska trasa ze Starego Smokowca (4.15 godz.) – podejście można skrócić o 45 minut wyjeżdżając kolejką na Hrebienok. Historycznie to jeden z najwcześniej zdobytych szczytów tatrzańskich – pierwszego wejścia dokonano już 1664 roku! Według jednej z hipotez był to najwyższy szczyt Tatr, który „rozsypał się” w wyniku trzęsienia ziemi w 1662 roku. Nie znalazło to jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. Tak czy inaczej – miejsce jest wyjątkowo piękne, a panorama – imponująca!

Rysy

Najwyższym szczytem, który można zdobyć w Tatrach Wysokich, bez potrzeby wynajmowania przewodnika, są Rysy, których główny wierzchołek sięga 2503 m n.p.m. Najłatwiejsze dojście na szczyt, prowadzi od Popradzkiego stawu (ok. 2.30 godz.) szlakiem niebieskim, a później czerwonym. Jest dużo prostsze i bezpieczniejsze niż wejście od strony polskiej, a dodatkowo po drodze mija się najwyżej położone w Tatrach schronisko – Chatę pod Rysami lezące pod przełęczą Waga, na wysokości 2250 m n.p.m. Natomiast zdobycie szczytu od północy, od strony Morskiego Oka to prawdziwa wspinaczka, zajmująca ok. 3.45 godz. Więcej o Rysach i wycieczce na szczyt znajdziecie w artykule “Rysy dla (prawie) każdego”

Koprowy Wierch

Również od Popradzkiego Stawu można dojść na mniej znany wierzchołek Koprowego Wierchu (2363 m n.p.m.). Prowadzi tam niebieski, a na ostatnim odcinku czerwony szlak turystyczny. Szczyt znany jest z jednej z najpiękniejszych panoram w całych Tatrach, a jej ozdobą są widoczne z niego duże stawy w Dolinach – Hińczowej i Ciemnosmreczynskiej. Wejście na szczyt zajmuje około 3.15 godz. Wielką zaletą jest fakt, że to jeden z najrzadziej odwiedzanych wysokich szczytów tatrzańskich – coś dla miłośników ciszy i spokoju.

Mała Wysoka

Warto też wybrać się na Małą Wysoką (2428 m n.p.m.), położoną najbliżej najwyższego w całych Tatrach Gerlachu – ze Starego Smokowca dojdziemy tu idąc kolejno szlakami: żółtym, zielonym i ponownie żółtym, w niecałe 4.30 godz. Przy okazji można wtedy zwiedzić dolinę Wielicką i przejść przez przełęcz Polski Grzebień do Doliny Białej Wody – jeden z najpiękniejszych i najdzikszych w Tatrach, otoczonej wianuszkiem najbardziej urwistych ścian. Dolina tą dojdziemy potem do Łysej Polany – jest to całodzienna i dość męcząca trasa, ale dostarczająca niezapomnianych wrażeń.

Jagnięcy Szczyt

Równie wspaniała jest wyprawa na dość rzadko odwiedzany Jagnięcy Szczyt (2229 m n.p.m.), oferująca wspaniałe widoki na dziki masyw Łomnicy i Tatry Bielskie – najlepiej wjechać kolejką z Tatrzańskiej Łomnicy do Skalnatego Plesa, a potem szlakiem czerwonym i żółtym, przez Zielony Staw Kieżmarski wdrapać się na wierzchołek – zajmie to około 4.30 godz. Jest to jeden z rzadziej odwiedzanych szczytów tatrzańskich, dzięki czemu możemy poczuć się prawdziwymi zdobywcami skalnych szczytów.

Czerwona Ławka

Najtrudniejszą, ale i najwspanialszą wyprawą w słowackich Tatrach Wysokich jest wycieczka przez Doliną Pięciu Stawów Spiskich na Czerwoną Ławkę, którą zdobywa się po wspinaczce po ubezpieczonych łańcuchami skałach. Stamtąd szlak prowadzi do Doliny Staroleśnej, którą upiększają niewielkie, ale liczne stawki. Przy szlaku można odpocząć w dwóch naprawdę wysokogórskich schroniskach, do których zaopatrzenie noszą tragarze, których można często spotkać na szlaku. Warto pamiętać, że jest to szlak jednokierunkowy i wędrówkę można odbyć tylko w opisanym kierunku. Cała dookolna trasa prowadząca od górnej stacji kolejki na Hrebienok zajmuje ok. 6.30 godz.

Bystry Przechód i Furkot

Jedna z najprzyjemniejszych wycieczek w masywie Krywania, prowadzi Doliną Młynicy na Bystrą Ławkę, a stamtąd w dół Doliną Furkotną z powrotem do Szczyrbskiego Jeziora. Ozdobą trasy jest wodospad Skok, a także liczne stawy górskie mijane po drodze. Można też pokusić się o wejście na pobliski szczyt Furkota – mimo że Ne prowadzi na niego znakowany szlak, turyści najczęściej wchodzą także i tam (zazwyczaj bez konsekwencji spowodowanych istnieniem parku narodowego). Cała okrężna trasa zajmie nam nie więcej niż 6 godzin.