Tatry Wysokie – ubezpieczenie górskie w cenie opłaty turystycznej

Ubezpieczenie górskie w cenie opłaty klimatycznej

Od 15 czerwca wszyscy turyści nocujący w regionie Vysoke Tatry na Słowacji, w ramach opłaty lokalnej otrzymają również ubezpieczenie górskie w Tatrach Wysokich.

Od 15 czerwca otwierane są wszystkie szlaki wysokogórskie w Tatrach Wysokich. Na Słowacji od końca sezonu letniego do połowy czerwca szlaki tatrzańskie prowadzące powyżej schronisk są zamknięte.

O 1 kwietnia 2020 roku od każdego turysty wykupującego nocleg w regionie Vysoke Tatry a także w mieście Vysoke Tatry (15 miejscowości tatrzańskich) pobierana jest opłata turystyczna w wysokości 1,5 euro. Jest to wynikiem porozumienia regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Vysoke Tatry i władza samorządowych miasta Vysoke Tatry.

Dzięki tej opłacie, każdy turysta turysta nocujący w regionie uzyskuje ubezpieczenie górskie.
Jozef Janiga, kierownik Horskiej Służby (odpowiednik naszego GOPR), powiedział: „Horska Slużba zadowoleniem przyjęła te pozytywne zmiany. Turystom nocującym w regionie Tatr odpadnie problem pamiętania o wykupieniu ubezpieczenia górskiego. Jednocześnie jest to wielki bonus dla nas, dodatkowe pieniądze pomogą nam opłacić szkolenie ratowników a także prowadzenie akcji ratunkowych